Nauczyciele na 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia 2020 r. nauczyciele z całego świata wezmą udział w oficjalnych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

  • 60-osobowa grupa nauczycieli z całego świata m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Urugwaju i USA weźmie udział w oficjalnych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy będą byli więźniowie obozu Auschwitz: przybędzie ich z całego świata ok. 200.
  • Główne uroczystości rozpoczną się w poniedziałek, 27 stycznia o godz. 15.30 przed Bramą Bramy Śmierci byłego obozu Auschwitz II – Birkenau.

W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu ZNP organizuje razem z Education International czterodniowe seminarium na temat nauczania o Holokauście.

Przed uroczystościami rocznicowymi Związek zorganizował dla nauczycieli z 15 krajów wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Natomiast dzień później ZNP organizuje w Krakowie seminarium o Holokauście oraz o nauczaniu o Holokauście jako elemencie walki z rasizmem, ksenofobią i odradzającymi się postawami faszystowskimi. W dyskusji wezmą udział m.in. David Edwards, sekretarz generalny Education International oraz Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Jako wychowawcy mamy obowiązek zachować pamięć i strzec wartości oraz uwrażliwić nowe pokolenia na tragedie z przeszłości, aby nigdy się nie powtórzyły. Dzisiaj nasza misja jest tak trudna, jak niezbędna. Odrodzenie skrajnej prawicy, rosnący antysemityzm i dyskryminacja wielu grup mniejszościowych, pojawienie się alternatywnych faktów i bezprecedensowa manipulacja w mediach społecznościowych – wszystko to razem tworzy bardzo niebezpieczną sytuację, która wydaje się zbyt znajoma. Musimy działać zdecydowanie dla prawdy i dla ludzkości. Nauczyciele z całego świata przyłączają się do swoich kolegów z Polski, Izraela i Niemiec, aby współpracować, dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami i pasją, aby mieć pewność, że bez względu na to, ile czasu minie, lekcje Holokaustu nigdy nie zostaną zapomniane – mówi David Edwards, sekretarz generalny Education International.

Święto przypadające w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau ustanowiło w 2005 r. Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych.

Od 2008 roku ZNP razem m.in. z izraelskimi, niemieckimi i polskimi związkami zawodowymi nauczycieli organizuje w Krakowie seminarium o zagładzie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

28.03.2024

Wielkanoc 2024

Koleżanki, Koledzy! Ciepłych, spokojnych, pełnych szczęścia i nadziei świąt, a także radości i satysfakcji w...

Czytaj więcej

13.03.2024

Rozmowy z MRPiPS o sytuacji pracowników administracji i obsługi

12 marca 2024 r. delegacja ZNP w składzie: Bożena Dwornik, przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Administracji...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

28.03.2024

Wielkanoc 2024
Czytaj więcej

13.03.2024

Rozmowy z MRPiPS o sytuacji pracowników administracji i obsługi
Czytaj więcej

11.03.2024

ZNP: Zakaz zadawania prac domowych ingeruje w autonomię nauczyciela
Czytaj więcej

01.03.2024

Konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”
Czytaj więcej

29.02.2024

DRAGON-24 − polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw
Czytaj więcej