Polecamy najnowszy numer Głosu Nauczycielskiego (nr 6/7 lutego 2018)
Temat z okładki: Nowe liceum: jest Szyszko, nie ma Kafki
Wielu nauczycieli języka polskiego zapewne zaskoczy, jak obszerne treści będą musieli opanować ich uczniowie w szkole średniej. I tak jest z całą nową podstawą. Dość powiedzieć, że podstawa do nowego liceum i technikum rozrosła się do 344 stron. Dotychczasowa dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych zapisana jest na 253 stronach. W tej nowej, tak obszernej, są zadziwiające braki. W lekturach zabrakło Kafki i Schulza, są prawicowi poeci. Na innych przedmiotach uczniowie poznają m.in. zalety SKOK-ów i teorie prof. Jana Szyszki, byłego ministra. Naukę historii urozmaici udział w rekonstrukcjach. Czego nauczy liceum Anny Zalewskiej – więcej na ten temat w Głosie Nauczycielskim nr 6 z 7 lutego br.
Oprócz tego w numerze:
- Jako nauczyciele mamy prawo do odrzucania programów, które ignorują fakty, fałszują historię lub prowadzą do ksenofobii i nienawiści – mówił Fred van Leeuwen z Międzynarodówki Edukacyjnej.
- Znając swoje słabsze punkty, możemy podejmować skuteczne działania zaradcze – nasz cykl o wypaleniu zawodowym i profilaktyce stresu.
- Nauczyciele to jedna z najgorzej opłacanych profesji wśród specjalistów. Uwaga, tylko dla czytelników o silnych nerwach!
- „Bliżej prawa”: Korzystający z urlopu zdrowotnego w czasie ferii będą mieli prawo do urlopu uzupełniającego; Trzynastka na finiszu – dla kogo?; Awansowe zmiany w Karcie.
Polecamy!