ZNP

„Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” w Sejmie! Pierwsze czytanie inicjatywy ZNP już w czwartek

Pierwsze czytanie inicjatywy obywatelskiej ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” odbędzie się w Sejmie w czwartek 25 stycznia. Inicjatywa dotyczy powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. To jedyna szansa na stworzenie mechanizmu ustawowego, który zagwarantuje stały wzrost pensji nauczycielskich, wraz ze wzrostem zarobków poza oświatą.

Zgodnie z harmonogramem obrad 4. posiedzenia Sejmu pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk nr 28) zostało zaplanowane w godzinach 12:30 – 15:00.

Założenia projektu przedstawi w Sejmie prezes ZNP Sławomir Broniarz – przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Następnie wysłuchamy 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowego oświadczenia w imieniu koła.

Przypomnijmy, że inicjatywa ZNP została wniesiona do Sejmu w 2021 r. i trafiła do sejmowej „zamrażarki”, decyzją ówczesnej marszałek Elżbiety Witek (PiS). Ówczesna władza (PiS) nie reagowała na kilkukrotne apele i wezwania ze strony ZNP, aby „odmrozić” i rozpatrzyć projekt. Dopiero w nowej kadencji Sejmu, w którym większość mandatów zdobyła Koalicja 15 października, inicjatywa została ponownie skierowana do pierwszego czytania.

Dlaczego inicjatywa jest tak ważna? Proponowana przez ZNP ustawa zapewnia powiązanie nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. To gwarantuje, że pensje nauczycieli będą rosły wraz ze „średnią krajową”. To rozwiązanie uniezależnia wynagrodzenia nauczycielskie od decyzji politycznych. Wzrost tych wynagrodzeń byłby uzależniony od obiektywnego wskaźnika, jakim jest przeciętne wynagrodzenie w gospodarce ogłaszane przez GUS. W przyszłości nie byłoby już możliwe „zamrażanie” pensji nauczycielskich decyzją aktualnie rządzącej ekipy. Tak właśnie działo się za rządów PiS, kiedy pomimo rekordowo wysokiej inflacji, nauczyciele nie otrzymywali godnych podwyżek.

Przypomnijmy, że proponowane przez ZNP rozwiązanie poparło ponad 250 tysięcy obywateli i obywatelek.

Warto zwrócić uwagę, że od momentu wniesienia projektu do Sejmu (2021 r.) zmieniły się uwarunkowania prawne. Uaktualnienia wymagają m.in. niektóre wskaźniki zawarte w projekcie:
>> wzrosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce;
>> rząd Zjednoczonej Prawicy zmodyfikował stopnie awansu zawodowego (były cztery, są dwa).

Takie uaktualnienie projektu możliwe jest w toku prac parlamentarnych.

W ciągu dwóch lat zmieniła się również wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. W chwili składania projektu było to 5 168 zł, a obecnie 7 194 zł (w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego). Stąd inna jest symulacja wzrostu wynagrodzenia w projekcie z 2021 roku a inna będzie teraz. Dodatkowo w chwili składania obywatelskiego projektu wynagrodzenie zasadnicze stażysty stanowiło 73 proc. wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, a obecnie stanowi już 81 proc.

Podziel się na: