Nasz patronat. Raport Pileckiego – premiera 1 września!
Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 r., członkiem ruchu oporu, walczył u Andersa. Zasłynął jako ochotnik do Auschwitz – wszedł do obozu, skąd potem brawurowo zbiegł, by dać świadectwo …
Tytuł „Raport Pileckiego” nawiązuje do dokumentu, który bohater napisał po tym, jak spędził 947 dni w KL Auschwitz, nazistowskim „piekle na ziemi”. Pilecki zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego, skąd następnie brawurowo zbiegł. Dał świadectwo, przekazując światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców.
„Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów” – to fragment opisu losów bohatera filmu.
I dalej: „Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: >>Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka<<. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie”.
Postać głównego bohatera twórcy filmu charakteryzują tak:
„Patriota wierny swoim wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę”.
Jak przypomniano, w 1990 r. rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
„Miałem ogromny zaszczyt wcielić się w postać rotmistrza Witolda Pileckiego, a było to wyjątkowe wyzwanie. Moim zadaniem było opowiedzenie historii autentycznego człowieka, który kiedyś istniał, miał swoje marzenia i pragnienia, odczuwał pełne spektrum emocji, radość, miłość i strach, człowieka, który został postawiony w sytuacji bez wyjścia, a mimo to udało mu nie utracić swojego człowieczeństwa. Witold miał piękne, kochające serce, którego potrafił słuchać. To bardzo inspirująca postać” – powiedział Przemysław Wyszyński.
W rolach głównych wystąpili ponadto: Paulina Chapko jako Maria Pilecka („Dziewczyny ze Lwowa”), Mariusz Jakus jako Eugeniusz Chimczak („Korona Królów. Jagiellonowie”), Karol Wróblewski jako Józef Różański („Brokat”) i Paweł Paprocki jako Józef Cyrankiewicz („Negocjator”). Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Orlęta. Grodno’39”).
Co jeszcze można powiedzieć o filmie przed oficjalną premierą? „W filmie dokładnie zrekonstruowano realia czasów, w których rozgrywa się akcja filmu, by przenieść widzów w głąb wydarzeń historycznych, odkrywając zarówno nieznane fakty, jak i ważne aspekty życia bohatera” – podaje producent. Mottem obrazu są słowa rotmistrza Pileckiego: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.
25 maja, w rocznicę stracenia rotmistrza Pileckiego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem ustanowiony w 2019 r. przez Parlament Europejski. „Przyjmując rezolucję, europosłowie podkreślili, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku, miała podwójne oblicze – zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji” – przypomniano w opisie filmu.
***
„Raport Pileckiego”, reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, scenariusz pierwotny: Leszek Wosiewicz, scenariusz – adaptacja: Krzysztof Łukaszewicz; muzyka: Michał Lorenc, produkcja: WFDiF; koprodukcja: Telewizja Polska – Agencja Kreacji Filmu i Serialu; dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa
>> Materiały edukacyjne (scenariusze zajęć, wideoprelekcja, plakat) dostępne są pod linkiem:
https://dystrybucjakinowa.tvp.pl/71615707/raport-pileckiego-edukacja
Patronat medialny nad filmem objął też Głos Nauczycielski
Fot. Krzysztof Wiktor
Źródło: Materiały prasowe, www.glos.pl