ZNP

Nasz patronat: Raport Pileckiego

Nasz patronat. Raport Pileckiego – premiera 1 września!

Był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 r., członkiem ruchu oporu, walczył u Andersa. Zasłynął jako ochotnik do Auschwitz – wszedł do obozu, skąd potem brawurowo zbiegł, by dać świadectwo …

Tytuł „Raport Pileckiego” nawiązuje do dokumentu, który bohater napisał po tym, jak spędził 947 dni w KL Auschwitz, nazistowskim „piekle na ziemi”. Pilecki zgłosił się na ochotnika, by wejść do obozu koncentracyjnego, skąd następnie brawurowo zbiegł. Dał świadectwo, przekazując światu prawdę o zbrodniczej działalności Niemców.

„Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów” – to fragment opisu losów bohatera filmu.

I dalej: „Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: >>Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka<<. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie”.

Postać głównego bohatera twórcy filmu charakteryzują tak:

„Patriota wierny swoim wartościom i przysiędze złożonej Wolnej Polsce pozostał rozdarty między powinnościami wobec ojczyzny i rodziny. Odważny żołnierz, a zarazem czuły ojciec i mąż stanął w obliczu tragicznych dylematów moralnych. Jego postać pozostanie na zawsze w naszej kulturze symbolem miłości, bohaterstwa i niezłomnej walki o prawdę”.

Jak przypomniano, w 1990 r. rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany, w 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

W rolę Witolda Pileckiego wcielił się – jak podkreślono w opisie filmu – fizycznie niezwykle do niego podobny Przemysław Wyszyński. To absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, znany m.in. z ról w filmach „Na układy nie ma rady”, „Diablo. Wyścig o wszystko” oraz serialach: „Na wspólnej”, „Plebania” i „Papiery na szczęście”.

„Miałem ogromny zaszczyt wcielić się w postać rotmistrza Witolda Pileckiego, a było to wyjątkowe wyzwanie. Moim zadaniem było opowiedzenie historii autentycznego człowieka, który kiedyś istniał, miał swoje marzenia i pragnienia, odczuwał pełne spektrum emocji, radość, miłość i strach, człowieka, który został postawiony w sytuacji bez wyjścia, a mimo to udało mu nie utracić swojego człowieczeństwa. Witold miał piękne, kochające serce, którego potrafił słuchać. To bardzo inspirująca postać” – powiedział Przemysław Wyszyński.

W rolach głównych wystąpili ponadto: Paulina Chapko jako Maria Pilecka („Dziewczyny ze Lwowa”), Mariusz Jakus jako Eugeniusz Chimczak („Korona Królów. Jagiellonowie”), Karol Wróblewski jako Józef Różański („Brokat”) i Paweł Paprocki jako Józef Cyrankiewicz („Negocjator”). Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc („Orlęta. Grodno’39”).

Co jeszcze można powiedzieć o filmie przed oficjalną premierą? „W filmie dokładnie zrekonstruowano realia czasów, w których rozgrywa się akcja filmu, by przenieść widzów w głąb wydarzeń historycznych, odkrywając zarówno nieznane fakty, jak i ważne aspekty życia bohatera” – podaje producent. Mottem obrazu są słowa rotmistrza Pileckiego: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

25 maja, w rocznicę stracenia rotmistrza Pileckiego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem ustanowiony w 2019 r. przez Parlament Europejski. „Przyjmując rezolucję, europosłowie podkreślili, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku, miała podwójne oblicze – zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji” – przypomniano w opisie filmu.

***

Raport Pileckiego”, reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, scenariusz pierwotny: Leszek Wosiewicz, scenariusz – adaptacja: Krzysztof Łukaszewicz; muzyka: Michał Lorenc, produkcja: WFDiF; koprodukcja: Telewizja Polska – Agencja Kreacji Filmu i Serialu; dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

>> Materiały edukacyjne (scenariusze zajęć, wideoprelekcja, plakat) dostępne są pod linkiem:

https://dystrybucjakinowa.tvp.pl/71615707/raport-pileckiego-edukacja

Patronat medialny nad filmem objął też Głos Nauczycielski

Fot. Krzysztof Wiktor

Źródło: Materiały prasowe, www.glos.pl