ZNP

Konferencja w Sejmie dotycząca Karty Nauczyciela

Dzisiaj, 12 grudnia 2019 r. Klub Parlamentarny Lewicy złożył interpelację poselską do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego dotyczącą Karty Nauczyciela: Czy MEN planuje zmianę bądź zniesienie Karty Nauczyciela?

To reakcja na wczorajszą wypowiedź posłanki PiS, szefowej sejmowej komisji edukacji. Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS) w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” krytycznie odniosła się do Karty Nauczyciela i zachęcała do jej likwidacji. – Wszyscy wiemy, kiedy powstał ten dokument, był to okres stanu wojennego – styczeń 1982 r. Wprowadzenie go w tym czasie miało swoje cele. A dziś Karta nauczyciela jest instrumentem, który politycy wykorzystują przy okazji kampanii wyborczych, jedni postulują jej zniesienie, inni utrzymanie. A przecież nie w tym tkwi problem – mówiła Mirosława Stachowiak-Różecka. – (…) Ale wyraźnie podkreślam: inicjatywa zmiany bądź likwidacji tego aktu prawnego leży po stronie nauczycieli. Nie warto jednak umierać za Kartę.

– Adresatami Karty Nauczyciela jest szeroki krąg osób zatrudnionych w oświacie. Zapewnia ona pracownikom oświaty m.in. prawo do urlopów wypoczynkowych, urlopów dla poratowania zdrowia. Jako ustawa regulująca prawa i obowiązki nauczycieli nie tylko zabezpiecza pracowników, ale jest także instrumentem zapewniającym spójność systemu oświaty, ogranicza ryzyko pogłębiania nierówności społecznych w edukacji – czytamy w interpelacji, którą złożyły dziś posłanki KP Lewicy: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Anna-Maria Żukowska.

– Czy MEN planuje zmianę bądź zniesienie Karty Nauczyciela?

W jakim zakresie planowane są zmiany w Karcie?

W jakim terminie planowane jest podjęcie prac nad zmianami w Karcie?

Jakie inne zmiany dotyczące warunków zatrudniania nauczycieli są prowadzone lub planowane przez MEN?

– Pani poseł PiS, szefowej sejmowej komisji edukacji przypominamy, że historia nauczycieli i nauczycielek w Polsce splata się z Kartą Nauczyciela, której poprzedniczką jest ustawa o stosunkach służbowych nauczycieli z 1926 roku – mówił na wspólnej konferencji prasowej wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński. Przypomniał, że Karta reguluje kwestie związane z warunkami pracy, wynagrodzeniem oraz określa kwalifikacje nauczycieli. Karta stanowi jedyny już dzisiaj właściwie w Polsce – zbiorowy układ pracy.Ustawa ta szczegółowo określa warunki pracy nauczycieli, ich obowiązki, prawa oraz precyzuje stopnie awansu zawodowego i wysokość wynagrodzenia nauczycieli. Karta broni edukację przed urynkowieniem i wyrównuje szanse edukacyjne (wszędzie nauczyciele muszą spełniać te same wymagania). Dzięki Karcie wszyscy otrzymują podwyżki.
Karta – obok ustawy o systemie oświaty – jest najważniejszym aktem prawnym, który decyduje o funkcjonowaniu szkolnictwa w Polsce.
Karta Nauczyciela nie tylko nikomu nie szkodzi, ale wręcz przeciwnie – gwarantuje wysoką jakość nauczania, dlatego że ustawa zapewnia szkole i jej pracownikom pewną stabilizację pozwalającą im wykonywać swoje zadania niezależnie od koniunktury ekonomicznej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego opowiada się za edukacją publiczną: za system oświaty chronionym przed nadmiernym urynkowieniem, obudowanym pewnymi gwarancjami ze strony państwa.
Do tej pory Karta Nauczyciela okazała się dosyć skuteczną zaporą chroniącą system edukacji przed pełną komercjalizacją.

Podziel się na: