ZNP

Międzynarodowa konferencja pod patronatem MEN, EI i polskiej prezydencji w Radzie UE

„My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy” to tytuł tegorocznej międzynarodowej konferencji współorganizowanej przez #ZNP, która odbędzie się 27 – 28 stycznia 2025 r. (Kraków, Muzeum Auschwitz) pod patronatem:

w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Holokaust dla młodych ludzi to odległa historia, źródłem wiedzy o niej stają się coraz częściej media społecznościowe. UNESCO dostrzegła ten problem, stąd nowe publikacje takie, jak „Historia w obliczu ataku: Negowanie i zniekształcanie Holokaustu w mediach społecznościowych”.

Uczestnikami i uczestniczkami konferencji będą członkowie związków zawodowych nauczycieli zrzeszonych w Education International oraz eksperci z działów edukacji w miejscach pamięci i muzeach.

Już po raz trzeci Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje międzynarodową konferencję w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Konferencje odbywają się w ramach projektu organizowanego od 2008 roku przez związki zawodowe nauczycieli z Izraela (ITU), Niemiec (GEW – Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft i VBE – Verband Bildung und Erziehung ) i Polski (ZNP).

Co dwa lata nauczyciele z naszych organizacji spotykają się, by wymieniać doświadczenia i dzielić się pomysłami na to, jak prowadzić lekcje o Holokauście, antysemityzmie i faszyzmie w swoich szkołach. Jednocześnie 27 stycznia biorą udział w obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 2025 r. transmisję z tłumaczeniem polskim będzie można oglądać na kanale YouTube Muzeum Auschwitz:

Podziel się na: