ZNP

Nauczyciele na 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia 2020 r. nauczyciele z całego świata wezmą udział w oficjalnych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu ZNP organizuje razem z Education International czterodniowe seminarium na temat nauczania o Holokauście.

Przed uroczystościami rocznicowymi Związek zorganizował dla nauczycieli z 15 krajów wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Natomiast dzień później ZNP organizuje w Krakowie seminarium o Holokauście oraz o nauczaniu o Holokauście jako elemencie walki z rasizmem, ksenofobią i odradzającymi się postawami faszystowskimi. W dyskusji wezmą udział m.in. David Edwards, sekretarz generalny Education International oraz Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Jako wychowawcy mamy obowiązek zachować pamięć i strzec wartości oraz uwrażliwić nowe pokolenia na tragedie z przeszłości, aby nigdy się nie powtórzyły. Dzisiaj nasza misja jest tak trudna, jak niezbędna. Odrodzenie skrajnej prawicy, rosnący antysemityzm i dyskryminacja wielu grup mniejszościowych, pojawienie się alternatywnych faktów i bezprecedensowa manipulacja w mediach społecznościowych – wszystko to razem tworzy bardzo niebezpieczną sytuację, która wydaje się zbyt znajoma. Musimy działać zdecydowanie dla prawdy i dla ludzkości. Nauczyciele z całego świata przyłączają się do swoich kolegów z Polski, Izraela i Niemiec, aby współpracować, dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami i pasją, aby mieć pewność, że bez względu na to, ile czasu minie, lekcje Holokaustu nigdy nie zostaną zapomniane – mówi David Edwards, sekretarz generalny Education International.

Święto przypadające w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau ustanowiło w 2005 r. Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych.

Od 2008 roku ZNP razem m.in. z izraelskimi, niemieckimi i polskimi związkami zawodowymi nauczycieli organizuje w Krakowie seminarium o zagładzie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Podziel się na: