Zygmunt Nowicki

Lata działalności: 1938-1944

(ur. 1881, zm. 1944) – nauczyciel i pracownik społeczny, w okresie II RP poseł na Sejm I i II kadencji z ramienia PSL “Wyzwolenie”.

Pracował w Pilaszkowie koło Łowicza, gdzie w 1905 był współorganizatorem tajnego zjazdu nauczycieli Królestwa Polskiego, na którym powołano Związek Nauczycieli Ludowych – został jego prezesem. Był wiceprezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po I wojnie światowej ujednolicił programy nauczania.

Był też nauczycielem w Konarach koło Warki (1903).

W latach 1917–1931 należał do PSL “Wyzwolenie”, pełniąc od 1922 do 1930 mandat posła na Sejm I i II kadencji. Po zjednoczeniu ruchu ludowego w 1931 został członkiem Stronnictwa Ludowego.

Po strajku nauczycieli z 1937 rząd zgodził się na zwołanie zjazdu Związku, który miał wybrać nowe władze. Zygmunt Nowicki był prezesem ZNP w latach 1938–1939. Po kapitulacji Warszawy, w październiku 1939 Zygmunt Nowicki wraz z czwórką innych członków władz ZNP postanowili przenieść działalność Związku do konspiracji. W ten sposób powstała Tajna Organizacja Nauczycielska (TON), która odegrała ogromną rolę w organizowaniu tajnego nauczania.

Zginął w czasie Powstania Warszwskiego w 1944. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim.

Powiązane Wpisy

Następny wpis

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na listę odbiorców newslettera.. Obiecujemy nie spamować! Zapoznaj się z naszą polityką przetwarzania danych osobowych.

FreshMail.pl