Sz. P. Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
Sz. P. Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się uruchomienia szczepień przeciw COVID-19 pracowników administracji i obsługi. Szczepienia tej grupy pracowników wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących stacjonarnie i mających kontakt z dziećmi oraz pozwolą na planowanie powrotu do zajęć stacjonarnych.
To pracownicy niepedagogiczni mają codziennie bezpośredni kontakt z uczniami biorącymi udział w stacjonarnych zajęciach, z rodzicami najmłodszych dzieci i z kadrą pedagogiczną. To oni odpowiadają za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym w szkołach i przedszkolach. Razem z nauczycielami tworzą jeden zespół pracowników danej placówki.
Aby zatrzymać transmisję koronawirusa na terenie szkoły, przedszkola czy placówki należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników m.in. umożliwiając im skorzystanie ze szczepień przeciw COVID-19. W ostatnich tygodniach taką możliwość otrzymali nauczyciele, a pracownicy administracji nie. Tę decyzję uznajemy za niezrozumiałą i wnioskujemy o natychmiastowe uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi.
Szczepienia pracowników administracji i obsługi pozwolą na stworzenie strategii bezpiecznego powrotu do szkół (o powrocie do szkół w kwietniu mówił w ostatnich dniach Minister Edukacji i Nauki).
To nasz kolejny wniosek w sprawie szczepień pracowników oświaty w ciągu ostatniego miesiąca.
- 5 lutego 2021 r. wystąpiliśmy do ministra Michała Dworczyka z wnioskiem „o jak najszybszą korektę planu szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia – równocześnie z nauczycielami pracującymi stacjonarnie – mieli również pracownicy obsługi i administracji pracujący stacjonarnie w przedszkolach, szkołach, poradniach i żłobkach”.
- Następnie 9 lutego br. przekazaliśmy „Stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w sprawie szczepień pracowników administracji i obsługi szkół i placówek”, w którym piszemy o naszym braku zgody na „wykluczenie pracowników administracji i obsługi z możliwości równoległego szczepienia z nauczycielami pracującymi stacjonarnie w szkołach i placówkach”.
- 23 lutego br. pracownicy administracji i obsługi zostali wpisani do specrozporządzenia covidowego do grupy I, co umożliwiłoby ich zaszczepienie tuż po nauczycielach. Jednak trzy dni później, 26 lutego rząd ich z tego rozporządzenia wykreślił.
Za błędną uważamy decyzję o wycofaniu pracowników administracji i obsługi z możliwości rejestracji na szczepienie, ponieważ pracownicy oświaty pracujący stacjonarnie codziennie mają kontakt z dziećmi i uczniami w przedszkolach i szkołach. Stoimy na stanowisku, że pracownicy administracji i obsługi w szkołach i przedszkolach powinni mieć możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Związek Nauczycielstwa Polskiego ponawia apel o jak najszybszą korektę planu szczepień przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia mieli również pracownicy administracji i obsługi pracujący w szkołach, przedszkolach, poraniach i placówkach.
Z poważaniem,
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP