Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

BRAWO, nauczyciele i nauczycielki!

BRAWO, pracownicy oświaty!

Bez Was nie ma edukacji

i bez Was nie ma szkoły!

Dobrych warunków pracy

oraz dużo sił i wytrwałości

życzy ZNP!

Niech dzisiaj – w tym ważnym dla edukacji dniu – wybrzmią przejmujące życzenia, jakie wygłosił nauczyciel Marcin Domin, prezes oddziału ZNP w Nowym Targu podczas sobotniej manifestacji przed MEiN.

👉 Życzę nam doczekania czasów, kiedy oświata będzie priorytetem dla rządzących, a wszelakie pomysły na reformy będą faktycznie konsultowane ze środowiskiem.

👉 Czasów, gdy status zawodowy nauczyciela będzie bardzo wysoki, a pensje na tyle duże, by nie było nam wstyd przyznać się, gdzie pracujemy.

👉 Życzę czasów, w których edukacja będzie doceniania przez społeczeństwo, nauczyciel będzie autorytetem, a jego słowa będą szanowane. Czasów, w których nauczycielowi się ufa, bo bez wzajemnego zaufania nic nie osiągniemy.

👉 Życzę, abyśmy byli wolnymi, autonomicznymi nauczycielami, ze stabilnym zatrudnieniem, którzy do pracy chodzą z radością i przyjemnością, bez strachu o jutro i kolejną bezsensowną reformę.

👉 Chcę, abyśmy nie byli poddani presji i odgórnym partyjnym nakazom. Tylko wolny nauczyciel wychowa wolnego, świadomego i zaangażowanego obywatela.

👉 Życzę także, aby nie zamykano nam ust słowami: misja, posłannictwo czy służba. Chciałbym, aby bardziej dostrzeżono w nas profesjonalistów, ekspertów, specjalistów – i aby tak nas traktowano.

👉 Życzę czasów, w których w pracy dostaniemy wszystkie potrzebne nam narzędzia do jej wykonywania: papier, ksero, drukarkę, komputer. Czasów, w których w pracy będziemy mieli miejsce na spokojne przygotowanie się do lekcji czy na sprawdzanie uczniowskich prac, a nie w domu, często kosztem własnej rodziny.

👉 Chciałbym także, abyśmy nie musieli pracować ponad siły z 30-osobowymi klasami, na dwóch etatach, ponieważ nie ma na rynku nauczycieli naszego przedmiotu. A z drugiej strony, abyśmy nie musieli składać etatu w pięciu szkołach, jeżdżąc od jednej do drugiej z wywieszonym językiem, patrząc co chwila na zegarek.

👉 Chciałem jeszcze życzyć nam wszystkim, aby uzwiązkowienie w oświacie wzrosło co najmniej o 100 procent, aby było jak najmniej pasażerów na gapę, którzy potrafią tylko krytykować, a nie chcą zaangażować się w nic. Silne związki zawodowe są gwarancją stabilnej demokracji – musimy o tym pamiętać.

👉 Życzę nam nowoczesnej szkoły na miarę XXI wieku, która uczy kompetencji potrzebnych we współczesnym świecie, a nie zasady zakuj – zdaj – zapomnij.

👉 Szkoły, która jest otwarta na różnorodność, nie boi się jej, a raczej czerpie z niej siłę.

👉 Szkoły, w której wszyscy jesteśmy partnerami – zależy nam bowiem na tym samym: na mądrym i krytycznie nastawionym do rzeczywistości społeczeństwie.

👉 Życzę ministra edukacji, który przepracował w szkole choć 10 lat, który jest praktykiem a nie teoretykiem, który nie jest politykiem.

👉 Życzę ministra, który ma otwarty umysł i nie boi się różnorodności. Ministra, który słucha rozmówcy, nie jest arogancki, który szanuje drugiego człowieka niezależnie od jego płci, wyznania czy światopoglądu.

👉 Życzę ministra, który nie szczuje jednych na drugich i nie występuje na zgromadzeniach faszystowskich organizacji.

👉 Życzę nam wszystkim siły i wytrwałości.

✌️ I pamiętajcie – ludzi dobrej woli jest więcej!

Zawsze obecni. Dzień Edukacji Narodowej

POWIĄZANE WPISY

14.10.2021

Zawsze obecni. Dzień Edukacji Narodowej

„Zawsze obecni”, bo w pandemii, która dotknęła cały świat, byliśmy przy tablicy: wirtualnej czy prawdziwej....

Czytaj więcej

13.10.2021

Wspólne stanowisko KSOiW NSZZ „Solidarność”, Forum – Oświata i ZNP

Zdecydowanie odrzucamy propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki z 21 września dotyczące zmian w pragmatyce...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

14.10.2021

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Czytaj więcej

14.10.2021

Zawsze obecni. Dzień Edukacji Narodowej
Czytaj więcej

13.10.2021

Wspólne stanowisko KSOiW NSZZ „Solidarność”, Forum – Oświata i ZNP
Czytaj więcej

13.10.2021

Spotkanie trzech oświatowych związków zawodowych
Czytaj więcej

13.10.2021

Nauczyciel Roku 2021 i Nauczyciel Jutr@
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.