42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP

W piątek, 22 listopada uroczystego otwarcia zjazdu dokonał prezes ZNP Sławomir Broniarz. – My, nauczyciele i nauczycielki możemy zmieniać świat i robimy to. Mamy w sobie siłę, mamy moc. Mamy siłę, bo tym, co zmienia świat i nasze życie, jest edukacja. Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela – mówił prezes Związku.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, w tym m.in.: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, dr hab. Marek Rymsza z Kancelarii Prezydenta; Krystyna Szumilas, posłanka oraz wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka oraz Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

– Nauczycielom powinien się należeć szacunek i wdzięczność. Zawód ten wymaga poświęcenia, daje mnóstwo satysfakcji, ale jest trudny i odpowiedzialny – mówił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Nauczyciele skarżą się na nieadekwatny do obowiązków i kwalifikacji system wynagrodzeń oraz na to, że w przestrzeni publicznej pojawia się atmosfera hejtu i nagonki, próby skłócenia środowiska. To były dla wielu Państwa pewnie niemiłe chwile, ale było to niestety dostrzegalne – polityka dzielenia i wskazywania palcem. Polityka napiętnowania także dotknęła Państwa grupy zawodowej. Niestety. Wielokrotnie mówiłem, że w Państwa akcji strajkowej nie chodziło wyłącznie o realizację postulatu płacowego, ale o coś więcej – o ochronę przed marginalizacją, przed lekceważeniem, przed odchodzeniem z tego pięknego zawodu wielu nauczycieli, o godność.

– Codziennie zmieniacie świat uczniów i uczennic. Chciałabym Wam – nauczycielom i nauczycielkom – ogromnie podziękować za Waszą codzienną pracę, którą wykonujecie – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – Zmieniacie też świat pracy. Jesteście obok lekarzy-rezydentów, urzędników, pracowników sądów na pierwszym froncie walki o to, by pracownik był w Polsce godnie traktowany. Walki nie tylko o własne wynagrodzenia, ale o godność. Ta walka nie jest ani łatwa, ani skończona.

Następnie delegaci i zaproszeni goście obejrzeli film o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w reżyserii nauczycieli pani Anity Plumińskiej-Mieloch i pana Piotra Świdzińskiego (FILM MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ).

Anita Plumińska-Mieloch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu i nauczycielka historii wraz z uczennicami i uczniami, grającymi w filmie, byli również gośćmi zjazdu.

Złotą Odznaką ZNP zostali uhonorowani goście honorowi 42. Zjazdu:
Wanda Traczyk-Stawska, nauczycielka, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy
oraz Fred van Leeuwen,
jeden z założycieli i architektów Międzynarodówki Edukacyjnej, której był sekretarzem generalnym do 2018 r.

– Kiedy wyszłam z lekcji tajnego nauczania i zobaczyłam, jak z chodnika zmiatają strzępki ciał i krew do rynsztoka, to wpadłam w rozpacz i w gniew. Postanowiłam nauczyć się dobrze strzelać i rzucać granatem. Dlatego w Powstawaniu Warszawskim byłam żołnierzem. Chciałam Wam powiedzieć, że jesteście bardzo szczęśliwymi ludźmi, bo jesteście wolni, ale też jesteście zobowiązani do tego, by młodzi ludzie nie byli teraz samotni, żeby byli dobrze uczeni. Dlatego strajkujcie, róbcie wszystko, żebyście mogli być dobrymi nauczycielami, dobrze wynagradzanymi i szanowanymi, co jest najważniejsze! – mówiła pani Wanda Traczyk-Stawska.


Natomiast tytuł Honorowej Przewodniczącej Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów otrzymała Teresa Janiszewska, była przewodnicząca KSEiR.

 

POWIĄZANE WPISY

31.05.2023

Edukacja jest najważniejsza – powiemy o tym 4 czerwca

Edukacja jest najważniejsza, bo dzięki niej zmienia się świat!  Chcemy edukacji:  na miarę XXI, a nie...

Czytaj więcej

30.05.2023

Marsz – informacje dla uczestników

Nauczycieli i pracowników oświaty biorących udział w Wielkim Marszu (4 czerwca) w obronie wolności informujemy,...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

31.05.2023

Edukacja jest najważniejsza – powiemy o tym 4 czerwca
Czytaj więcej

30.05.2023

Marsz – informacje dla uczestników
Czytaj więcej

30.05.2023

Poselski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela w sprawie emerytur
Czytaj więcej

23.05.2023

Nasze przedstawicielki i przedstawiciele na Akademii Organizowania OPZZ
Czytaj więcej

22.05.2023

ZNP złożył w Sejmie petycję ws. pilnego procedowania projektu dotyczącego 20 proc. podwyżek
Czytaj więcej