42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP

21 listopada delegaci 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP wybrali prezesa ZNP. Został nim ponownie Sławomir Broniarz. Wiceprezesami ZG ZNP zostali natomiast Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik (GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ).

22 listopada odbyło się oficjalne otwarcie XLII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP, podczas wystąpił prezes ZNP, goście Zjazdu, odbył się pokaz filmu o TON (reż. Anita Plumińska-Mieloch, Piotr Świdziński), zostały wręczone Złote Odznaki ZNP i głos zabrali goście honorowi – Fred van Leeuwen i pani Wanda Traczyk-Stawska (GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ).

23 listopada delegaci przyjęli uchwały ws.:
– inicjatywy ustawodawczej obywateli dotyczącej zmiany ustawy Karta Nauczyciela w zakresie sposobu ustalania kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli,
– finansowania zadań edukacyjnych,
– przyszłości edukacji w Polsce,
– przyjęcia głównych kierunków i wytycznych programu działania ZNP w kadencji 2019-2024,
– przyjęcia zmian w Statucie ZNP.

Tego dnia zakończył się 42. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP.

FILM o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (OBEJRZYJ TUTAJ)
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę utworzenia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (to nazwa Związku Nauczycielstwa Polskiego działającego w konspiracji w okresie II wojny światowej). Tradycji TON poświęcony jest wyjątkowy film w reżyserii Anity Plumińskiej-Mieloch i Piotra Świdzińskiego (jego emisję na sali obrad zaplanowano w drugim dniu zjazdowym).
Anita Plumińska-Mieloch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu i nauczycielka historii wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2018 będzie gościem Zjazdu wraz z uczennicami i uczniami grającymi w filmie.

Książka „25 lekcji o edukacji i demokracji”
Gościem Zjazdu będzie też Fred van Leeuwen, jeden z założycieli i architektów Międzynarodówki Edukacyjnej, której był sekretarzem generalnym do 2018 r.
Fred van Leeuwen podczas zjazdu zaprezentuje swoją najnowszą książkę, którą napisał razem z Susan Hopgood „25 lekcji o edukacji i demokracji”. Książka ta została wydana w Polsce przez ZNP!

– Nasze lekcje są zestawem zaleceń dla każdego nauczyciela pracującego na wszystkich poziomach naszych systemów oświatowych i w edukacyjnych związkach zawodowych. Lekcje te są zaproszeniem do działania na rzecz demokracji i jej instytucji oraz do rozważenia wkładu, jaki nauczyciele, szkoły, uniwersytety i organizacje przedstawicielskie mogą wnieść w umocnienie i rozwój demokratycznego stylu życia – podkreślają autorzy książki.

POWIĄZANE WPISY

17.01.2022

“Nauczyciele dobici i poniżeni falą hejtu”

„Atak na szefa ZNP Sławomira Broniarza podczas strajku nauczycieli w 2019 roku, był wcześniej zaplanowany przez...

Czytaj więcej

14.01.2022

Sejm przyjął „lex Czarnek”

13 stycznia 2022 r. Sejm w trybie „ekspresowym” – stosunkiem głosów 227 do 214 – przyjął...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

17.01.2022

“Nauczyciele dobici i poniżeni falą hejtu”
Czytaj więcej

14.01.2022

Sejm przyjął „lex Czarnek”
Czytaj więcej

13.01.2022

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

12.01.2022

HiT – opinia ZNP
Czytaj więcej

12.01.2022

Polski Ład a zaniżone wynagrodzenia
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.