Briefing prasowy ZNP i AFT: Konwój humanitarny z generatorami prądu dla ukraińskich szkół

6 lutego 2023 @ 11:00 am - 11:30 am

Konwój humanitarny z generatorami prądu dla ukraińskich szkół i przedszkoli

Miejsce: Wawer pod Warszawą, ul. Zerzeńska 36 (magazyn)

Uczestnicy:

Sławomir Broniarz – prezes ZNP

Shari Obrenski – wiceprzewodnicząca AFT American Federation of Teachers

Dorota Obidniak – ZNP

Nauczyciele z USA zrzeszeni w American Federation of Teachers zebrali pieniądze na zakup generatorów prądu. Teraz wyruszą z generatorami z Warszawy do Lwowa.

– Zebraliśmy fundusze na zakup generatorów prądu, aby zapewnić dzieciom i nauczycielom we Lwowie sprzęt potrzebny do życia i nauki – mówi Shari Obrenski, wiceprzewodnicząca AFT z Cleveland. – Wypełniamy swoje zobowiązanie wobec ukraińskich dzieci, zmagających się z brakiem elektryczności i ciepła w czasie trwającej zimy.

To zobowiązanie podjęli amerykańscy nauczyciele z AFT podczas swojej wizyty we Lwowie w listopadzie 2022 roku.

– To część naszego obowiązku jako pedagogów, aby wspierać dzieci w tym trudnym czasie i zapewnić im trochę ciepła i nadziei pośród ciemności – mówi Obrenski. Podkreśla, że generatory dla placówek oświatowych są niezbędne, ponieważ ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały, że wiele szkół i przedszkoli zostało pozbawionych prądu. W przedszkolach generatory będą wykorzystywane m.in. do podtrzymania pracy kuchni, aby dzieci dostawały regularnie ciepłe posiłki.

Za stronę logistyczną, czyli wybór, zakup i transport generatorów prądu odpowiadał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego przedstawiciele pojadą teraz z generatorami do Lwowa.

6 lutego 2023
11:00 am - 11:30 am