Nasz patronat: Film “RYŚ. Król puszczy”

12 maja 2023 @ 8:00 am - 26 maja 2023 @ 5:00 pm

W kinach od 12 maja! Laurent Geslin, ceniony na całym świecie fotograf dzikiej przyrody, ostatnie lata poświęcił obserwacji rysiów, czego efektem jest zrealizowany film „RYŚ. KRÓL PUSZCZY”.

? Głosu do polskiej wersji filmu użyczyła Krystyna Czubówna.

? Ryś euroazjatycki uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumentalnym debiucie podjął się właśnie Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu tę niezwykła historię!

W sercu rozciągającego się na szwajcarsko-francuskiej granicy łańcucha górskiego Jura leśny spokój przerywają nagle osobliwe, powtarzająca się dźwięki. Wspaniała sylwetka rysia euroazjatyckiego toruje sobie drogę między bukami i jodłami, nawołując głośno w poszukiwaniu wybranki, z którą połączy się w okresie godowym.

Tak zaczyna się piękna, pełna zabawnych, choć i dramatycznych zwrotów akcji przygoda, w której centrum znajdzie się rodzina rysiów. Jej życie wyznaczają zmieniające się pory roku, ale i coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne dzikich kotów.

Poznamy zwyczaje tych niezwykłych, dyskretnych zwierząt, będziemy świadkami tego, jak uczą młode technik łowieckich, ale i dowiemy się, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Podążając śladami bohaterów dokumentu, odkryjemy świat, który jest na wyciągnięcie ręki, ale jednocześnie pozostaje zupełnie nieznany.

Producent filmu przygotował MATERIAŁY EDUKACYJNE dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych ???

“Od kilku lat edukacja ekologiczna znajduje się w priorytetach nie tylko Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, stanowi również przedmiot zainteresowania i ukierunkowywania działań placówek dydaktycznych poprzez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Prezentujemy Państwu film, który wpisuje się w działania dydaktyczno – wychowawcze edukacji o środowisku, edukacji w środowisku i może przyczynić do edukacji dla środowiska.

? Film przyrodniczy „Ryś. Król puszczy” w reż. Laurenta Geslina to pierwszy pełnometrażowy dokument opowiadający o rysiu euroazjatyckim, gatunku również występującym i chronionym na terenie Polski. Uchodzi za najbardziej tajemniczego wśród dzikich kotów i nigdy wcześniej nie udało się sfilmować go w jego naturalnym środowisku. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło reżyserowi, na co dzień fotografowi, zbudować tę niezwykłą historię. Film w polskiej wersji językowej z Krystyną Czubówną jako lektorką, czyni z historii rodziny rysi, pełną emocji i pasji opowieść.

? Wraz z Joanną Gadomską, nauczycielką biologii, autorką bloga Biologia z Blondynką, zaangażowaną w edukację ekologiczną, przygotowałyśmy trzy scenariusze lekcji do pracy z rekomendowanym filmem: scenariusz lekcji na biologię w szkole podstawowej, scenariusz lekcji biologii dla szkół ponadpodstawowych i scenariusz na godzinę wychowawczą dla starszych klas szkół podstawowych i dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Wykorzystałyśmy w nich nie tylko metody aktywizujące uczniów i zespół klasowy, ale również zaprojektowałyśmy działania związane z obserwacją i doświadczeniami.

? Scenariusze wyposażone są w karty pracy powiązane z filmem, rozszerzające wiedzę na temat występowania i ochrony gatunku rysia.

? Film wchodzi na ekrany kin 12 maja 2023, w okresie, kiedy na terenie Polski i innych krajów Europy i Azji, po lutowo-marcowym okresie godowym na świat przychodzą małe rysie.

? Joanna Gadomska udział w pracach nad naszymi materiałami dla Państwa podsumowała następująco: „W Polsce żyje prawie 38 mln ludzi i tylko 200 rysi, tak więc prawdopodobieństwo spotkania się oko w oko z rysiem jest mniejsze niż wygrana w Totka. Komu uda się go spotkać ma wielkie szczęście, bo rysie, oprócz tego, że są gatunkiem nielicznym, to dodatkowo są bardzo płochliwe i unikają jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem. Możemy więc zachwycać się ich pięknem uwiecznionym w filmie, który Państwu bardzo polecam. Niestety, jeżeli nie zadbamy o te zwierzęta, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków w celu ochrony tego gatunku, to przyszłym pokoleniom zostaną już tylko zdjęcia, filmy i nasze piękne wspomnienia”.

? „Ryś. Król puszczy” to edukacyjna filmowa wyprawa śladem zwierzęcia pełnego tajemnic, dostojności i sprytu. Fotografowanie dzikiej przyrody jest jeszcze trudniejsze niż jej obserwowanie na żywo, warto więc poświęcić czas na kinową przygodę śladem rysi. Tym samym, zabierając uczniów na seanse kinowe, przyczyniamy się nie tylko do rozbudzania w nich pasji związanej z przyrodą, ale i budowania przyszłego szacunku i miłości do natury.

? Film „Ryś. Król puszczy” sprzyja temu celowi, bowiem opowiada o ginącym gatunku, odkrywając przed widzem kolejne tajemnice i czyniąc ze śledzenia zwierząt prawdziwą przygodę.

Anna Równy. metodyk edukacji filmowej, trenerka edukacji filmowej administratorka facebookowej grupy RÓWNY o FILMIE dla NAUCZYCIELI”

Materiały te dostępne są na stronie:

Ryś. Król puszczy – EDUKACJA

Start: