Nasz patronat: Film „Szczęście Mikołajka”

3 marca 2023 @ 8:00 am - 19 marca 2023 @ 5:00 pm

Nasz patronat „Szczęście Mikołajka” – już od 3 marca w kinach!

Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Na te pytania odpowiada film „Szczęście Mikołajka”.

Tomy z serii o przygodach Mikołajka można znaleźć chyba w każdej bibliotece z literaturą dziecięcą, w tym w bibliotekach szkolnych, bo przecież wybór opowiadań Rene Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempé jest lekturą obowiązkową w klasie IV szkoły podstawowej. Mikołajka znają dzieci i dorośli, wszak pierwsze tomy z przygodami tego sympatycznego urwisa ukazały się w latach 60. XX w. (także w Polsce). Powstało wiele ekranizacji perypetii bohatera książek Goscinnego i Sempé, w tym również animowany serial. Teraz wszyscy – i dorośli, i dzieci – mają szanse dowiedzieć się, skąd wziął się Mikołajek.

Na stronie Monolith Films zamieszczono bezpłatne materiały edukacyjne związane z filmem.

To scenariusze lekcji dla szkół podstawowych:

• Jak powstał świat Mikołajka (dla kl. I-III),
  • Co nam daje szczęście. Poznajmy świat Mikołajka i jego twórców (język polski, kl. IV-VI),
  • Ekspedycja w głąb Francji (przyroda i geografia, kl. IV-VI).

„Animacja doskonale sprawdzi się jako wsparcie i rozwinięcie działań edukacyjnych. W broszurze jest sporo inspiracji do przeprowadzenia ciekawych zajęć na różnorodne tematy” – informują autorzy materiałów. I dalej: „Polecamy film >>Szczęście Mikołajka<< nie tylko Twoim uczniom, ale i Tobie, droga Nauczycielko i drogi Nauczycielu. Powrót do świata Mikołajka z pewnością będzie dla Ciebie bardzo nostalgicznym doświadczeniem. To film nie tylko dla dzieci, ale i dla nieco większych fanów Mikołajka. Życzymy więc pełnego wzruszeń i przyjemności seansu!”.

To niezwykły film animowany o przygodach jednego z najpopularniejszych dziecięcych bohaterów wszech czasów, ale także o perypetiach jego twórców. Tu warto przypomnieć, że obaj – Goscinny i Sempé należą dziś do najbardziej znanych autorów literatury dziecięcej, mają wręcz status postaci legendarnych.

Rene Goscinny (1926-1977), autor tekstu, był również scenarzystą i filmowcem, oprócz serii o Mikołajku współtworzył również (z innymi rysownikami) popularne komiksy z przygodami Asteriksa i Obeliksa oraz Lucky Lucke’a, a także wyreżyserował m.in. filmy animowane z przygodami swoich komiksowych bohaterów. Goscinny jest patronem Liceum Francuskiego na Saskiej Kępie w Warszawie.

Autor ilustracji w książkach o Mikołajku Jean-Jacques Sempé (1932-2022) „czuł” dobrze charakter bohatera serii, ponieważ – jak lubił wspominać – w dzieciństwie nie należał do najgrzeczniejszych uczniów, ba, nawet relegowano go ze szkoły. Chociaż Sempé unieśmiertelniły właśnie ilustracje do „Mikołajka”, to ilustrował również inne książki dla dzieci. Był znany również jako autor okładek do słynnego magazynu „The New Yorker”. Zmarł 11 sierpnia 2022 r., tuż przed swoimi 90. urodzinami. Szefowa francuskiego rządu Elisabeth Borne żegnała go wpisem na Twitterze: „Sempé to był rysunek, to był tekst, to był uśmiech i poezja, to była czasem łza w oku śmiechu, tego wieczoru to wzruszenie”.

Materiały edukacyjne producenta:

Szczęście Mikołajka – Monolith Films – Monolith Films