Pikieta pracowników pieczy zastępczej w Warszawie

18 listopada 2022 @ 10:00 am - 12:30 pm

W piątek, 18 listopada 2022 r. od godz. 10.00 do godz. 12.00 warszawskie Oddziały ZNP organizują pikietę przed budynkiem przy ul. Leona Kruczkowskiego 2 w Warszawie, w którym mieści się Biuro Pomocy i Projektów Społecznych urzędu m.st. Warszawy.

Pikieta jest wyrazem determinacji pracowników zatrudnionych w placówkach opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez m.st. Warszawę, ale jest to zdecydowanie problem ogólnopolski.

Urszula Woźniak (ZNP), przewodnicząca pikiety: Będziemy żądać poprawy funkcjonowania instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz poprawy warunków pracy i wynagradzania zatrudnionych pracowników. Od kilkudziesięciu lat próbuje się likwidować domy dziecka (słusznie), ale dzieci przybywa z roku na rok, a rodzin zastępczych ubywa. Jest to wstydliwy temat dla wszystkich, a instytucjonalna piecza zastępcza jest pozostawiona sama sobie, nagminnie w placówkach opiekuńczo – wychowawczych przekraczane są ustalone limity miejsc, ustawicznie umieszczane są tam dzieci poniżej 10 r.ż. choć ustawa stanowi inaczej, o przewlekłości postępowań sądowych nie wspominając. Zatrudniona jest tam wysoko wykwalifikowana kadra pracująca całodobowo, w niedziele, święta i w nocy w bardzo trudnych, wyczerpujących fizycznie i psychicznie warunkach, obciążana dodatkowymi obowiązkami a wynagradzana niegodnie. Wynagrodzenie młodszego wychowawcy to 3200 zł brutto. Są ogromne trudności z rekrutacją pracowników, jest duża rotacja w zatrudnieniu, bo jest to praca w trudnych warunkach a nisko wynagradzana i oczywiście ma to ogromny wpływ na jakość opieki i wychowania dzieci i młodzieży umieszczanej w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

18 listopada 2022