XXXIX Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

27 kwietnia @ 8:00 am - 29 kwietnia @ 5:00 pm

XXXIX Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

Organizatorzy: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Bielsku-Białej, Okręg Śląski ZNP oraz Zarząd Główny ZNP

XXXIX Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju odbędą się 27-29 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W programie tegorocznych Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju tradycyjnie 27 kwietnia znalazł się m.in. Marsz Milczenia z udziałem pocztów sztandarowych okręgów ZNP oraz delegacji szkół. To kulminacyjny punkt wydarzenia – przejście nauczycieli i uczniów oraz pocztów sztandarowych w Marszu Milczenia na terenie Muzeum Auschwitz.

Program 27 kwietnia (sobota)

10:45   Zbiórka przed Muzeum Auschwitz-Birkenau

11:00    Marsz Milczenia

Trasa przemarszu: Od Bramy Głównej „Arbeit Macht Frei” pod Ścianę Śmierci. Delegacja uczestników przejdzie do celi Maksymiliana Kolbego w Bloku 11.
Następnie pod Tablicę upamiętniającą zamordowanych nauczycieli.

12:30   Spotkanie przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Brzezince. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Na zakończenie obchodów zostanie przekazana „Iskierka Pokoju”

Uczestnicy:

Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Krzysztof Jan Klęczar, Wojewoda Małopolski

Gabriela Olszowska, Małopolska Kurator Oświaty

Aleksandra Dyla, Śląska Kurator Oświaty

Barbara Popielarz, Wiceprzewodnicząca OPZZ

Sebastian Koćwin, Wiceprzewodniczący OPZZ

Błażej Mądrzycki, Wiceprzewodniczący OPZZ

Przedstawiciele Prezydium Zarządu Głównego ZNP oraz reprezentacje związkowych struktur a także Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP

Delegacje szkół z terenu Śląska i Małopolski

Uczniowie i Nauczyciele

Pracownicy administracji i obsługi

Czynni i emerytowani członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego

Opis:

Marsz Milczenia odbywa się w rocznicę śmierci głodowej chorzowskiego nauczyciela i bohatera tajnego nauczania Mariana Batki, który zginął w KL Auschwitz 27 kwietnia 1941 r. Poświęcił swoje życie, by ratować innego więźnia, nastoletniego chłopca, wyznaczonego na śmierć. W 1972 r. za ten czyn został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Postać Mariana Batko stała się symbolem nauczycieli, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

W ten sposób nauczyciele i uczniowie oddadzą hołd zgładzonym w obozie.

Start:
27 kwietnia @ 8:00 am