
W tym roku Łódź stanie się miejscem obchodów Święta Pracy współorganizowanych przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Tradycyjny pochód ruszy 1 maja o godz. 11 z pasażu Schillera, przejdzie ul. Piotrkowską i zakończy się na Starym Rynku, gdzie stanie Miasteczko OPZZ. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
- Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP weźmie udział w dyskusji na temat wynagrodzeń, która odbędzie się w Miasteczku OPZZ około godz. 14:00.
– Bez godnie wynagradzanych pracowników sfery budżetowej nie ma silnego, sprawiedliwego państwa – mówi Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ. Zaprasza do wspólnego świętowania w Łodzi – miejscu pamięci, ale i walki o przyszłość. – Razem uczcimy bojowniczki i bojowników tamtego czasu i upomnimy się o nasze prawa – podkreśla, odnosząc się też do obchodzonej w tym roku rocznicy 120-lecia wybuchu Rewolucji 1905 r.
1 maja to międzynarodowy dzień solidarności ludzi pracy. Dzień, w którym pracownicy i związkowcy na całym świecie przypominają o prawie do godnej pracy i godnego życia. Święto po raz pierwszy obchodzono w 1890 r. Data 1 maja upamiętnia rocznicę pacyfikacji strajku robotników w Chicago w 1886 r.
Jak przypomina Głos Nauczycielski, w „rewolucyjnym” roku 1905 r. powstały pierwsze organizacje nauczycielskie, które dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.
1 października 1905 r. w szkole ludowej w Pilaszkowie pod Łowiczem odbył się tajny zjazd nauczycielstwa zaboru rosyjskiego, którego uczestnicy i uczestniczki wystąpili z żądaniem, aby nauczanie było prowadzone „w języku polskim i w duchu polskim”. Powołano nielegalny Związek Nauczycieli Ludowych w zaborze rosyjskim. Do czołowych uczestników zjazdu w Pilaszkowie należeli m.in. Zygmunt Nowicki (późniejszy prezes ZNP i jeden z przywódców TON), Stefania Sempołowska czy Karol Klimek (późniejszy prezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych działającego w b. Królestwie Polskim i członek pierwszego Komitetu Redakcyjnego Głosu Nauczycielskiego). Na pamiątkę tych wydarzeń 1 października co roku świętujemy rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku przypada Jubileusz 120-lecia działalności ZNP.
Należy podkreślić, że nauczyciele polscy organizowali się również w zaborze austriackim, gdzie istniała większa swoboda i możliwe było powołanie 28 grudnia 1905 r. legalnego Związku Nauczycielstwa Ludowego w Galicji Stanisława Nowaka, który wkrótce rozwinął szeroko działalność stając się jednym z filarów polskiego ruchu niepodległościowego.
11 listopada 1918 r. – gdy wybiła godzina niepodległości – zapadła symboliczna decyzja o połączeniu nauczycielskich struktur związkowych z b. Królestwa Polskiego i Galicji w jednolity Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych (od 1930 r. – Związek Nauczycielstwa Polskiego).

