8 Kongres Międzynarodówki Edukacyjnej

Uczestniczki i uczestnicy 8 Kongresu Międzynarodówki Edukacyjnej dyskutują o sukcesach i porażkach w walce o poprawę sytuacji osób LGBTI oraz strategiach propagowania praw człowieka

Od dwóch dni w stolicy Tajlandii Bangkoku trwają konferencje poprzedzające oficjalne otwarcie  8 Światowego Kongresu Międzynarodówki Edukacyjnej, które nastąpi 21 lipca po południu. Trzy kolejne konferencje poświęcone są kwestiom dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, pochodzenie i płeć. 19 lipca podczas całodniowych obrad dyskutowano o sytuacji osób LGBTI, wielokrotnie podkreślano, że prawa osób LGBTI nie są czymś specjalnym, są to  prawa człowieka, których przestrzegania wobec osób o innej orientacji po prostu się domagamy. Podczas debaty wskazywano na wpływ edukacji na zmianę stereotypów dotyczących mniejszości seksualnych. Przedstawiciele edukacyjnych związków z wielu krajów Europy, Azji, Australii, Afryki i obu Ameryk podkreślali pozytywne zmiany, które dokonują się w postrzeganiu osób LGBTI w ich krajach.

Podczas poprzednich dwóch Kongresów Międzynarodówki Edukacyjnej, jako przykład dobrej praktyki prezentowaliśmy współpracę Związku Nauczycielstwa Polskiego z, między innymi, Kampanią Przeciw Homofobii oraz wynikające z niej korzyści dla szkół i nauczycieli. To także dzięki nam jednym z wiodących tematów tegorocznych obrad była kooperacja związków zawodowych z innymi organizacjami i instytucjami zajmującymi się problematyką mniejszości seksualnych. W ostatnich latach nieraz przypominaliśmy, iż Polska, poza okresem zaborów, nigdy nie miała praw wymierzonych przeciw osobom homoseksualnym, a legalność homoseksualizmu została dodatkowo potwierdzona w 1932 roku. To był nasz powód do dumy, to wyróżniało Polskę na tle innych krajów. Wczorajsze informacje o haniebnej, przypominającej czasy nazistowskie akcji Gazety Polskiej wywołały zdumienie i oburzenie uczestników obrad. Tracimy opinię kraju, w którym można otwarcie mówić o problemach osób LGBTI i walczyć o poprawę ich sytuacji.

 

https://www.flickr.com/photos/educationinternational/48324006377/in/album-72157709746475531/

Dorota Obidniak, delegatka ZNP na 8 Kongres Międzynarodówki Edukacyjnej komentuje tekst Gazety Polskiej

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

11.02.2025

Stanowisko Prezydium ZG ZNP ws. prac nad projektem ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”

Prezydium ZG ZNP stwierdza, że stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli przedstawione przez Ministra Edukacji w...

Czytaj więcej

06.02.2025

Zaproszenie do składania ofert (usługa oceny efektów uczenia i nabycia kompetencji) w ramach projektu „Dialog PLUS – wzmocnienie potencjału partnerów społecznych w procesie monitorowania i stanowienia prawa”

W związku z realizacją projektu pn: „Dialog PLUS – wzmocnienie potencjału partnerów społecznych w procesie...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY