W Częstochowie uchodźcy mogą za darmo uczyć się języka polskiego. Specjalne kursy organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego – Zarząd Oddziału ZNP w Częstochowie.
– Uczyć się mogą zarówno dzieci, jak i dorośli, a program obejmuje podstawy naszej mowy, takie jak alfabet, zwroty przydatne na co dzień w sklepie, urzędzie czy w pracy – mówi Edyta Książek, członek Zarządu Głównego ZNP, nauczycielka z Częstochowy i inicjatorka kursów dla uchodźców.
Związkowcy z ZNP od pierwszych godzin wojny i ataku na Ukrainę wspierają i pomagają uchodźcom – przede wszystkim uczniom i uczennicom, ich rodzinom oraz nauczycielom i pracownikom oświaty z Ukrainy. Organizują pomoc, zbiórki niezbędnych rzeczy, noclegi, wspierają materialnie i duchowo potrzebujących np. w Zamościu nauczyciele w nocy opiekują się dziećmi, które razem z matkami i babciami zatrzymują się na nocleg w szkole (a rano prowadzą normalnie swoje lekcje). W Nowym Targu oddział ZNP zbiera fundusze na rzeczy potrzebne dla dzieci z Ukrainy, które trafiły do ośrodka Związku w Zakopanem.
– Nazywam się Igor. Jestem dyrektorem małego liceum na 80 osób. Wysłałem 50 moich uczniów do Polski. Z dala od wojny. Żeby nie słyszeli wybuchów pocisków i nie widzieli martwych przyjaciół na drogach. Niech dowiedzą się o tym z powieści Remarque’a “Na zachodzie bez zmian”. To będzie dla nich wystarczająco sugestywne – pisze m.in. w liście otwartym Igor Cygwincew, nauczyciel chemii i dyrektor Liceum Polskiego im. Janusza Korczaka w Winnicy na Ukrainie. Dzieci z tej szkoły są w ośrodku ZNP w Zakopanem.
– W drodze jest kolejna grupa – ponad 60 dzieci – mówi Marcin Domin, prezes Oddziału ZNP w Nowym Targu.
— Zarząd Oddziału ZNP w Krynicy – Zdroju w ciągu zaledwie dwóch dni zebrał wśród pracowników placówek oświatowych 3760,00 zł – mówi Iwona Ferek, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Krynicy-Zdroju. – Dostarczyliśmy kartony wypełnione środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, środkami opatrunkowymi, odkażającymi, maściami na rany i innymi rzeczami do pomieszczenia hali MOSiR. Środki te w tym samym dniu pojechały na Ukrainę. Dziękujemy wszystkim pracownikom oświaty, którzy pomagają i organizują pomoc dla walczącej Ukrainy.
Grupa ukraińskich dzieci znalazła także schronienie w obiekcie ZNP w Jaszowcu. Pomocy udzielają ogniwa ZNP w całym kraju m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Zamościu, ale także w Gdańsku czy Katowicach. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Głosu Nauczycielskiego: https://glos.pl