Debata dla uczniów: Twoja Europa – Twoje Zdanie

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) planuje 13. edycję wydarzenia „Twoja Europa – Twoje Zdanie”, która odbędzie się 31 marca – 1 kwietnia 2022 r.

W ramach inicjatywy „Twoja Europa – Twoje zdanie” (YEYS) EKES zaprasza 33 szkoły (z 27 państw członkowskich UE, pięciu krajów kandydujących do UE i jednej szkoły europejskiej z siedzibą w Brukseli) do udziału w dwudniowym cyklu debat, warsztatów i interaktywnych zajęć poświęconych aktualnemu zagadnieniu interesującemu młodych ludzi.

Przyszłoroczna impreza odbędzie się w trybie zdalnym ze względu na niepewną sytuację pandemiczną.

TEMAT

Tytuł najbliższego wydarzenia brzmi: „Prawda o kłamstwach. Młodzież kwestionuje dezinformację”. Będzie ono miało na celu uświadomienie wyzwań związanych z dezinformacją i skłonienie młodych ludzi do namysłu nad tym, w jaki sposób rozwijać umiejętności i myślenie krytyczne w celu zwalczania dezinformacji.

Nie ulega wątpliwości, że nigdy wcześniej nie mieliśmy tak szerokiego dostępu do informacji jak młodzi ludzie obecnie. Dzisiejsza ilość (dez-)informacji jest jednak bezprecedensowa. Dlatego też uczestnicy przyszłorocznego wydarzenia „Twoja Europa – Twoje zdanie” stworzą model przygotowania i rozwijania kampanii fałszywych informacji oraz wskażą metody i argumenty służące ich zwalczaniu. W czasie negocjacji i debat prowadzonych w małych grupach w ramach warsztatów będziemy dążyć do zwiększenia świadomości na temat sposobu, w jaki grupy różnych interesów zawierają umowy społeczne.

Wydarzenie to zostanie włączone do programu imprez młodzieżowych w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Uczestnicy sporządzą zalecenia, które zostaną przedłożone instytucjom europejskim i będą omawiane przez cały rok podczas konferencji w całej Europie.

KTO

Jeśli Państwa placówka jest szkołą średnią, to bez względu na jej profil zachęcamy do zgłoszenia jej do udziału w wydarzeniu „Twoja Europa – Twoje Zdanie 2022”.

W drodze losowania wyłoniona zostanie jedna szkoła z każdego kraju, a zwycięzcy wezmą udział w dwudniowym wydarzeniu zdalnym, transmitowanym w internecie za pośrednictwem mediów społecznościowych EKES-u.

Każda wybrana szkoła będzie mogła wytypować maksymalnie trzech uczniów w przedostatnim roku nauki, którzy pod opieką nauczyciela wezmą udział w imprezie. Uczniowie spotkają się online z rówieśnikami z innych krajów, z którymi będą mogli wymienić opinie i opracować deklaracje na tematy istotne z punktu widzenia tego wydarzenia. Dla młodzieży będzie to niepowtarzalna okazja do lepszego zrozumienia sposobu funkcjonowania UE i do wzięcia udziału – w wielokulturowym środowisku – w dyskusji wzorowanej na debacie odbywającej się w zgromadzeniu.

JĘZYK

Wszystkie rozważania prowadzone będą w języku angielskim.

PRZYGOTOWANIE

Członkinie i członkowie EKES-u z odpowiednim wyprzedzeniem odwiedzą wszystkie wybrane szkoły, by przygotować uczniów i nauczycieli do wydarzenia online. Wizyty te mogą być przeprowadzane fizycznie lub zdalnie, w zależności od sytuacji pandemicznej. Przed wizytami rozesłane zostaną do szkół dokumenty i materiały pomocnicze.

DODATKOWE INFORMACJE

Na stronie internetowej znajdą Państwo szczegółowy opis wydarzenia, film wideo z wydarzenia „Twoja Europa, Twoje zdanie” z 2021 r., internetowy formularz zgłoszeniowy, regulamin oraz wszelkie informacje praktyczne.

Z wielką przyjemnością powitamy Państwa na tym wyjątkowym wydarzeniu online!

Cilian Lohan
wiceprzewodniczący EKES-u ds. komunikacji

POWIĄZANE WPISY

17.01.2022

“Nauczyciele dobici i poniżeni falą hejtu”

„Atak na szefa ZNP Sławomira Broniarza podczas strajku nauczycieli w 2019 roku, był wcześniej zaplanowany przez...

Czytaj więcej

14.01.2022

Sejm przyjął „lex Czarnek”

13 stycznia 2022 r. Sejm w trybie „ekspresowym” – stosunkiem głosów 227 do 214 – przyjął...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

17.01.2022

“Nauczyciele dobici i poniżeni falą hejtu”
Czytaj więcej

14.01.2022

Sejm przyjął „lex Czarnek”
Czytaj więcej

13.01.2022

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

12.01.2022

HiT – opinia ZNP
Czytaj więcej

12.01.2022

Polski Ład a zaniżone wynagrodzenia
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.