Uchwała nr 1/2025 Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z dnia 14 stycznia 2025 roku w sprawie przyjęcia Stanowiska wobec proponowanych zmian wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w roku 2025
Działając na podstawie art. 44 ust. 2 pkt 1 Statutu ZNP, Prezydium Zarządu Głównego ZNP postanawia:
§ 1
Przyjąć Stanowisko wobec proponowanych zmian wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w roku 2025, którego treść stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Za Prezydium ZG ZNP
/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
Stanowisko Prezydium ZG ZNP wobec proponowanych zmian wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w roku 2025
Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na zaproponowany przez rząd w ustawie budżetowej 5-procentowy wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i konsekwentnie domaga się, by w roku 2025 wzrost ten był na poziomie 15 procent.
Ubiegłoroczna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 30-proc. i 33-proc. była konieczna i miała charakter wyrównawczy (po okresie wieloletnich zaniedbań) i godnościowy. Poprawiała sytuację materialną nauczycieli, ale nie dała realnego wzrostu wynagrodzeń oraz nie zrównała płac w oświacie z pensjami w gospodarce. Wynagrodzenia nauczycieli nie osiągnęły – czy to w stosunku do minimalnego wynagrodzenia za pracę, czy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – nawet poziomu z 2012 r.
Sytuacji w oświacie nie poprawia fakt, że minimalne wynagrodzenie za pracę i przeciętne wynagrodzenie w gospodarce rosną w Polsce zdecydowanie szybciej. Dlatego, zdaniem Prezydium ZG ZNP, 5-proc. wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2025 roku nie wpłynie ani na podniesienie prestiżu społecznego i finansowego naszej grupy zawodowej, ani nie zachęci młodych do pracy w tym zawodzie.
Ponadto, Prezydium ZG ZNP domaga się likwidacji spłaszczenia wynagrodzeń zasadniczych pomiędzy nauczycielami bez stopnia awansu zawodowego, przygotowującymi się do zawodu a nauczycielami mianowanymi – zgodnie z zastrzeżeniami zgłoszonymi przez ZNP przy uzgadnianiu projektu rozporządzenia płacowego nauczycieli na 2024 rok oraz deklaracjami złożonymi wówczas przez MEN. Niewielka różnica w wynagrodzeniu zasadniczym tych grup nauczycieli, kształtująca się na poziomie 149 zł brutto jest demotywująca i zniechęca do podejmowania pracy w zawodzie nauczyciela, czy też do pozostawania w nim.
Prezydium ZG ZNP uważa, że obecna sytuacja dotycząca poziomu wynagradzania nauczycieli jest niedopuszczalna, dlatego domaga się systemowych i długofalowych rozwiązań w tym zakresie.
Domagamy się również niezwłocznego przyspieszenia sejmowych prac nad obywatelskim projektem ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, zgodnie z deklaracją złożoną przez premiera Donalda Tuska w listopadzie 2024 r. podczas XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.