Komunikat z obrad sejmowych komisji ws. budżetu na oświatę

Przedstawiciel ZNP wnioskował o wzrost subwencji oświatowej w wysokości zabezpieczającej realizację nowych zadań przez samorządy. Ponadto wniósł o zabezpieczenie środków na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 stycznia 2018 r., a nie od 1 kwietnia 2018 r.

26 października odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych komisji:  Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, z udziałem m. in.  przedstawiciela ZNP i Forum Związków Zawodowych.  W obradach komisji nie wziął udział przedstawiciel nauczycielskiej „Solidarności”. 

Głównym tematem był budżet na oświatę, w części dotyczącej subwencji ogólnej dla JST – subwencja oświatowa, rezerwy celowe i budżety wojewodów. Połączone komisje wypracowały opinię dla Komisji Finansów Publicznych do rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 r.

Przedstawiciel ZNP wniósł szereg uwag do przedstawionej opinii, zwracając uwagę na:

1) planowany wskaźnik udziału wydatków na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą w wydatkach budżetu państwa w wysokości 11,95%, co oznacza spadek o 0,05% w stosunku do roku 2017;

2) planowany udział w wydatkach na oświatę wobec PKB w wysokości 2,31%, co oznacza spadek o 0,07% w stosunku do roku 2017;

3) wzrost wysokości subwencji oświatowej tylko o 0,01% w roku 2018  w stosunku do roku 2017 roku, co wobec zakładanej inflacji w 2018 roku w wysokości 2,3% oznacza faktyczny spadek środków subwencyjnych.

Ponadto subwencja nie zabezpiecza kosztów:

· reformy systemu oświaty,

· realizacji zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej po nowelizacji art. 42 ust. 2d Karty Nauczyciela,

· dodatków uzupełniających, o których mowa w art. 30a KN, a także kosztów związanych z pracą przy ustnych egzaminach.

Przedstawiciel ZNP wskazał również, że w projekcie budżetu państwa nie zostały zabezpieczone środki na wzrost wynagrodzeń nauczycieli przedszkoli (co oznacza, że trzeba ich będzie „szukać” w – i tak już obciążonych reformą – budżetach samorządów).

Wobec powyższego, przedstawiciel ZNP wnioskował o wzrost subwencji oświatowej w wysokości zabezpieczającej realizację nowych zadań przez samorządy. Ponadto wniósł o zabezpieczenie środków na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 stycznia  2018 r., a nie od 1 kwietnia 2018 r.

Wnioski ZNP nie zostały przyjęte przez większość parlamentarzystów, dlatego przedstawiciel ZNP wniósł o odrzucenie budżetu na oświatę w dziale subwencja oświatowa.

Opinia ZNP do projektu budżetu na oświatę skierowana do Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

25.11.2024

Inicjatywa ZNP – Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli

Po wypowiedzi Premiera Donalda Tuska podczas Zjazdu ZNP: Zobowiązuje się, że przyspieszymy prace nad projektem...

Czytaj więcej

25.11.2024

Uchwały i stanowiska 43. Zjazdu

Uchwała XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie polityki edukacyjnej państwa...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY