26 kwietnia br. w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Spotkanie dotyczyło wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Związek reprezentowali: wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński oraz członkowie ZG ZNP – Edyta Książek, Adam Młynarski i Urszula Woźniak.
Podczas spotkania resort edukacji przedstawił (do dyskusji) założenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli, tj.:
1. Warunki nabycia prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej:
- posiadanie okresu składkowego wynoszącego co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć,
- rozpoczęcie wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela przed dniem 1 stycznia 1999 r.
2. Naliczenie świadczenia emerytalnego na nowych zasadach.
3. Możliwość podjęcia pracy w jednostkach systemu oświaty na część etatu za zgodą kuratora oświaty.
4. Termin, od którego poszczególne roczniki nauczycieli będą mogły przejść na emeryturę nauczycielską:
- 1 września 2023 r. – urodzeni przed 1 września 1963 r.
- 1 września 2024 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1963 r. a przed 1 września 1966 r.
- 1 września 2025 r. – urodzeni po 1 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r.
- 1 września 2026 r. – urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
5. Uchylenie nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Przedstawione założenia zostaną przekazane Okręgom ZNP w celu upowszechnienia wśród nauczycieli. 9 maja Komisja Ochrony Pracy ZG ZNP opracuje projekt stanowiska ZNP.
28 marca br. Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjął stanowisko ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.
Stanowisko Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z 28 marca 2023 r. ws. wcześniejszej emerytury dla nauczycieli
Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Ministra Edukacji i Nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela.
Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę powinna przysługiwać wszystkim nauczycielom bez względu na datę zawarcia stosunku pracy, a wysokość wcześniejszego świadczenia emerytalnego powinna być obliczana w oparciu o „stare” zasady.
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela). Deklaracje w tej sprawie składane są od 2016 r., ostatnio złożył ją minister edukacji Przemysław Czarnek, w kontekście zapowiedzi zwolnienia 100 tys. nauczycieli.
Jednocześnie minister edukacji wykorzystał temat wcześniejszej emerytury dla nauczycieli do kolejnej manipulacji faktami, dlatego ZNP przedstawia przebieg wydarzeń w tej sprawie:
- rok 1998 – Sejm przyjmuje nową ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozbawia nauczycieli od 1 stycznia 2007 r. prawa do emerytury bez względu na wiek;
- rok 2003 – ZNP występuje do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury po 31 grudnia 2006 r.;
- rok 2005 – Sejm przedłuża możliwość przejścia na emeryturę dla nauczycieli bez względu na wiek do 31 grudnia 2007 r.;
- rok 2007 – Sejm przedłuża możliwość korzystania przez nauczycieli z prawa do wcześniejszej emerytury do 31 grudnia 2008 r., odrzucając jednocześnie wniosek ZNP o wydłużenie tego okresu do 2011 roku.
W 2009 roku ZNP wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zachowania przez nauczycieli prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela. Niestety, na etapie postępowania kwalifikacyjnego, wniosek został odrzucony.
Polecamy materiały
Historię wcześniejszych emerytur opisał niedawno Głos Nauczycielski w numerze nr 51-52 z 21-28 grudnia 2022 r.. Polecamy artykuł autorstwa Piotra Skury – wydanie tego numeru dostępne jest w wersji elektronicznej.