Ks. Damian Wyżkiewicz wyróżniony w konkursie Nauczyciel Roku

Polecamy wywiad z księdzem Damianem Wyżkiewiczem, który ukazał się w weekendowym wydaniu „Gazety Wyborczej”. Ksiądz jest nauczycielem religii w Zespole Szkół im. E. Konopczyńskiego w Warszawie. Wspomina udział w kwietniowym strajku.

Strajkowałem od początku do końca, bo liczy się solidarność zawodowa. Pracujemy w jednej placówce, większość czasu spędzamy w jednym budynku, znamy się prywatnie. Wiem, że na co dzień nauczyciele borykają się z problemami finansowymi – mówi.

Pytany o zakazy uczestnictwa w strajku, odpowiada.

– To powinna być indywidualna decyzja. Katecheta też ma prawo do wolności sumienia. U nas strajkowało ponad 80 proc. nauczycieli. To sygnał, że postulaty były właściwe.

Dodaje, że dzisiaj „potrzebny jest szacunek dla nauczycieli”.

– Nauczyciele często mimo różnych trudności potrafią włożyć całe swoje serce w wychowanie uczniów. Nie żałują czasu i pieniędzy, że by pomóc konkretnemu uczniowi. Tej pomocy się na ogół nie widzi – mówi.

Głos Nauczycielski pisał o k. Damianie Wyżkiewiczu: Od początku pracy w szkole ks. Damian prowadził koło filozoficzne (skończył studia z filozofii na UJ). To jedna z jego pasji obok teologii i psychologii. Wcześniej pracował w Pabianicach i tam w ramach tego koła przygotowywał uczennice do matury z filozofii, którą nieźle zdały (60 i 40 proc.) Z roku na rok ma coraz więcej zajęć koła filozoficznego – obecnie aż 10 tygodniowo! Zespół szkół, w którym teraz uczy, składa się z LO i technikum. Zajęcia z filozofii cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród licealistów, chodzą na nie również uczniowie technikum. Nawet jeśli oznacza to, że trzeba być w szkole po siódmej rano lub w sobotę. Dzięki zajęciom z ks. Damianem, jeden z uczniów technikum – po zajęciach z religii, wzbogaconych o elementy filozofii, etyki i psychologii – w II klasie zaczął przychodzić na filozofię. A później zdał maturę z tego przedmiotu na 42 proc. A z języka polskiego na poziomie rozszerzonym – na 80 proc.

Nauczyciel jest koordynatorem szkolnej olimpiady filozoficznej. Uczestniczy w niej kilka osób rocznie, a niektórzy odnoszą sukcesy na szczeblu wojewódzkim. Ks. Damian koordynuje również interdyscyplinarne warsztaty dla młodzieży (poziom szkolny) i olimpiady teologii katolickiej. Prowadzi zespoły wokalno-muzyczne i w LO, i w technikum. Zabiera młodzież do filharmonii, przy czym zawsze ma w zanadrzu darmowe bilety. Pomaga uczniom w uzyskaniu stypendiów z Dzieła Nowego Tysiąclecia – to działalność, którą rozpoczął jeszcze w Pabianicach i teraz kontynuuje ją w Warszawie. Prowadzi także zajęcia z łaciny (1 godz.) i historii sztuki i muzyki (1 godz.). Ks. Damian ma także certyfikat językowy i za darmo udzielał w szkole korepetycji z angielskiego zagrożonym uczniom.

Katecheta zainicjował szkolny klub dyskusyjny „Więź”, który działa od września. Pełnił rolę drugiego wychowawcy, wspierając nauczycieli i prowadząc część godzin wychowawczych. Prowadzi profil facebookowy swojej szkoły.

W Pabianicach był kapelanem hufca ZHP. Angażuje młodzież w wolontariat (pomoc niepełnosprawnym, powstańcom warszawskim, wigilie dla ubogich). Organizuje archidiecezjalny zjazd ministrantów i eliminacje ministrantów w piłce nożnej. Zaczął doktorat na UW, gdzie założył Koło Naukowe Filozofii Antropologicznej i zachęca swoich uczniów do brania udziału w pracach tego koła.

 

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

28.01.2025

My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy

Międzynarodowa konferencja „My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy” odbywa się 27 – 28...

Czytaj więcej

23.01.2025

Międzynarodowa konferencja pod patronatem MEN, EI i polskiej prezydencji w Radzie UE

„My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy” to tytuł tegorocznej międzynarodowej konferencji...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY