Międzynarodowy Szczyt Zawodu Nauczyciela 2021 z udziałem ZNP

19 października rozpoczął się Międzynarodowy Szczyt ws. Zawodu Nauczyciela 2021 (ISTP International Summit on the Teaching Profession).

Tegoroczna edycja – pod hasłem „Uczenie się z przeszłości, patrzenie w przyszłość: Doskonałość i równość dla wszystkich” – odbywa się wirtualnie.

Gospodarzem Szczytu są Stany Zjednoczone, a udział w nim bierze 15 krajów: Kanada, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Niemcy, Chińska Republika Ludowa, Polska, Portugalia, Singapur, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki. Polskę reprezentuje m.in. Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Po raz kolejny ministrowie edukacji i liderzy związków zawodowych nauczycieli z krajów OECD, krajów których systemy edukacyjne charakteryzują się najlepszymi osiągnięciami spotykają się, by wzmocnić dialog w edukacji i wspierać zawód nauczyciela.

Związek Nauczycielstwa Polskiego uczestniczył we wszystkich Szczytach od 2011 roku. Dla ZNP udział w Szczycie jest okazją – bez względu na jakość relacji z władzami edukacji – do podzielenia się doświadczeniami polskich nauczycieli oraz zapoznania się z rozwiązaniami i praktykami stosowanymi w innych krajach.

Podczas Szczytu delegacje będą dyskutować o tym, w jaki sposób rządy, organizacje nauczycielskie i szkoły jako centra swoich społeczności mogą współpracować budując model edukacji, którego centrum jest „całe dziecko”.

Sekretarz Generalny Education International David Edward mówiąc o pandemii podkreślił, że: “Nauczyciele i społeczności szkolne wykazały się ogromną odpornością, nieustannie wprowadzając innowacje w celu kształcenia i ochrony uczniów. Wiele krajów nadal uczy się od siebie nawzajem. Rozumieją one również, że pozytywne zmiany i ulepszenia w edukacji nie mogą być wprowadzone bez partnerstwa między rządami i związkami zawodowymi nauczycieli. Zaangażowanie krajów w Międzynarodowy Szczyt ws. Zawodu Nauczyciela, jako unikalne forum nauki, pozostaje niezmienne pomimo pandemii.”

Stany Zjednoczone, pierwszy organizator i współzałożyciel tej niezwykłej platformy wymiany doświadczeń, jest gospodarzem tegorocznej edycji. Szczyt otworzył Miguel Cardona, Sekretarz Edukacji USA wraz z przewodniczącą EI Susan Hopgood oraz Andreasem Schleicherem, Dyrektorem OECD ds. edukacji i umiejętności.

Jill Biden – Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, nauczycielka i członkini Narodowego Stowarzyszenia Edukacji, witając uczestniczki i uczestników i odnosząc się do roli dialogu społecznego, powiedziała: „Nic nie stanowi lepszego dowodu uznania dla nauczycieli niż bezpośrednia rozmowa z nimi”.

Przypomniała także, że kiedy jej mąż został wybrany na prezydenta, powiedziała wszystkim w Ameryce, że osoba, która stoi przy nim jest nauczycielką, która będzie się troszczyła o nich każdego dnia jak zwykli to czynić nauczyciele.

Drugi dzień Szczytu to spotkania delegacji krajowych, których celem jest wybranie trzech priorytetowych działań, które będą realizowane w najbliższych miesiącach we współpracy ze związkami zawodowymi.

Dłuższą relację z obrad zamieścimy w Głosie Nauczycielskim.

POWIĄZANE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne

Wysłuchanie społeczne ws. #lexCzarnek odbędzie się dziś o godz. 14:00 w sali 111 Sejmu RP oraz online za...

Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12

Wysłuchanie społeczne rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne
Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12
Czytaj więcej

01.12.2021

Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki
Czytaj więcej

01.12.2021

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

30.11.2021

KALENDARZ NAUCZYCIELSKI 2022
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.