Nauczyciel Roku po raz 20. i Nauczyciel Jutr@ po raz 2.

Uczestnikiem Konkursu Nauczyciel Roku 2022 organizowanego przez tygodnik “Głos Nauczycielski” może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem.
Na zgłoszenia Głos czeka do 9 września 2022 r.

Udział w Konkursie Nauczyciel Roku 2022 nie wyklucza
możliwości udziału w Konkursie Nauczyciel Jutr@.

Przez bez mała dwie dekady trwania Konkursu Głosu Nauczycielskiego jury wyróżniło już ponad 240 osób. W tym gronie byli przedmiotowcy chyba wszystkich specjalności – począwszy od polonistów, matematyków, historyków czy fizyków, po wuefistów, nauczycieli przedmiotów artystycznych, zawodowych i katechetów. Nagradzano nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedszkoli i szkół specjalnych. W gronie finalistów nie zabrakło też bibliotekarzy, psychologów i pedagogów. Byli nauczyciele z dużych miast i małych wsi. Z tzw. renomowanych szkół i małych, kameralnych placówek. Różniło ich wiele, ale łączyło jedno – pasja, nietuzinkowa osobowość, znakomity kontakt z uczniami, ogromne zaangażowanie w pracę.

– Jak patrzę z perspektywy czasu na całą ekipę Nauczycieli Roku, na te 19 kompletnie różnych niemal pod każdym względem osób, to myślę sobie, że to nie mógł być przypadek. Że jurorzy mieli nosa nie tylko merytorycznie, ale też tak po ludzku. Otóż my tworzymy wspólnotę, widzimy pewne rzeczy bardzo podobnie – mówi w wywiadzie dla Głosu Grzegorz Lorek, Nauczyciel Roku 2002, zwycięzca pierwszej edycji naszego Konkursu.

Przez te lata trochę się zmieniło – początkowo Konkurs rozstrzygany był w gmachu ministerstwa edukacji, a od 2006 roku w Zamku Królewskim w Warszawie, zmieniał się też skład Jury, ale jedno pozostawało niezmienne – od pierwszej edycji Konkursu pracom jury przewodniczył prof. Stefan M. Kwiatkowski, obecnie wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Niezmiennie też – zgodnie z regulaminem – jury wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby Wyróżnienia, a pozostała dziesiątka zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku. I wciąż celem konkursu jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, pasjonatów, społeczników. Ludzi zaangażowanych w podnoszenie jakości edukacji – znakomitych dydaktyków, ale i wychowawców.

Już po raz drugi rozstrzygnięty zostanie konkurs Nauczyciela Jutr@  organizowany przez Głos wspólnie z Fundacją Orange. Jury wybierze 10 finalistów, którzy w swojej pracy wyróżniają się otwartą postawą na prowadzenie zajęć z uczniami w oparciu o nowoczesne, angażujące metody nauczania, zgodne z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie cyfrowym; dążeniem do podnoszenia swoich kompetencji, w tym kompetencji cyfrowych; wykorzystaniem nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić ciekawe i angażujące lekcje dla uczniów i uczennic.

Obydwa Konkursy zostaną rozstrzygnięte 11 października br. tradycyjnie już podczas wielkiej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konkurs w pigułce

>> Uczestnikiem Konkursu Nauczyciel Roku 2022 może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego, specjalność i staż pracy.

>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2022 mogą zgłaszać m.in. dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.

>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty.

>> Na zgłoszenia redakcja czeka do 9 września 2022 r. Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem „Nauczyciel Roku 2022” (liczy się data stempla pocztowego).

>> Udział w Konkursie Nauczyciel Roku 2022 nie wyklucza możliwości udziału w Konkursie Nauczyciel Jutr@. Można zatem startować w jednym z nich lub w obydwu!

Więcej o Konkursie Nauczyciel Jutr@ na: www.glos/nauczycieljutra


REGULAMIN KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2022 – Tutaj
(Regulamin – plik do pobrania: tutaj)

ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU KONKURSU NAUCZYCIEL ROKU 2022 – Tutaj
(Załączniki do Regulaminu – plik do pobrania: tutaj)

Kontakt ws. Konkursu: [email protected]

Nauczyciel Jutr@ 

Fundacja Orange i Głos Nauczycielski uhonorują nauczycielkę lub nauczyciela, który będąc świadomym wyzwań edukacji XXI wieku, rozwija swoje kompetencje, także te cyfrowe, jest otwarty na potrzeby uczniów i korzysta z ich wiedzy i doświadczenia. Konkurs towarzyszy inicjatywie Nauczyciel Roku organizowanej od 20 lat przez Głos Nauczycielski. Zgłoszenia do obu przedsięwzięć przyjmowane są do 9 września 2022.

Do Konkursu zgłosić się mogą czynni zawodowo nauczyciele i nauczycielki ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz placówek oświatowych.  Co ważne, podobnie jak w Konkursie Nauczyciel Roku zgłoszenia mogą dokonać także innymi inni nauczyciele, dyrektorzy szkół lub placówek oświatowych, rodzice uczniów czy uczniowie. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www. glos.pl/nauczycieljutra

Jury Konkursu spośród nadesłanych do 9 września 2022 roku zgłoszeń wybierze 10 Finalistów, którzy w swojej pracy wyróżniają się:
– otwartą postawą na prowadzenie zajęć z uczniami w oparciu o nowoczesne, angażujące metody nauczania, zgodne z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie cyfrowym;
– dążeniem do podnoszenia swoich kompetencji, w tym kompetencji cyfrowych;
– wykorzystaniem przy tym nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby prowadzić bardziej nowoczesne, ciekawe i angażujące lekcje dla uczniów i uczennic.
Nauczyciel Jutr@ zostanie wyłoniony z grona Finalistów.

>> Regulamin Konkursu Nauczyciel Jutr@ – TUTAJ (plik do pobrania – tutaj)

>> Załączniki do Regulaminu Konkursu Nauczyciel Jutr@ – TUTAJ (plik do pobrania – tutaj)

>> Formularz zgłoszeniowy do wypełnienia online – TUTAJ

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

15.01.2025

Spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli w MEN

15 stycznia 2025 roku odbyło się w MEN spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli. W spotkaniu...

Czytaj więcej

08.01.2025

Spotkania grup roboczych ds. wynagrodzeń oraz awansu zawodowego nauczycieli

15 stycznia 2025 roku o godz. 11:00 odbędzie się w MEN spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli....

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY