21 sierpnia 2019 r. po dłuższej przerwie w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Statusu Zawodowego Pracowników Oświaty. W spotkaniu, poza przedstawicielami Reprezentatywnych Związków Zawodowych (tj. ZNP, Solidarności i Forum), wzięli udział przedstawiciele MEN z ministrem Piontkowskim oraz samorządowcy.
ZNP zaproponował, aby spotkanie dotyczyło:
- Informacji o zabezpieczeniu w pełnej wysokości środków finansowych na wzrost wynagrodzeń nauczycieli od 1 września 2019 r. (bez nowelizacji budżetu, a także kwoty bazowej jest to niemożliwe). MEN znalazło ok. 1 mld zł., co w praktyce oznacza niedoszacowanie środków na wzrost wynagrodzeń na przeszło 300 mln zł, brak jakichkolwiek środków na wzrost wynagrodzeń nauczycieli przedszkoli, a także poważne problemy finansowe organów prowadzących szkoły po 1 stycznia na 2020 roku.
- Uregulowania kwestii dodatku funkcyjnego dla nauczycieli przedszkoli.
- Wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli w 2020 roku.
- Pogłębiającego się problemu biurokracji w szkołach.
Jednocześnie przedstawiciele ZNP krytycznie odnieśli się do propozycji Ministra, aby wznowić prace nad modyfikacją systemu wynagradzania uzasadniając to faktem, iż od października 2016 roku trwają prace w tym zakresie, prace, które nie posunęły się nawet o krok. Naszym zdaniem nie warto podejmować tematu przed wyborami – tym bardziej, iż Związek od wielu lat mówi i pisze o konieczności zmiany systemu – w tym o wzroście wynagrodzenia zasadniczego.
Minister odnosząc się do tematów zaproponowanych przez ZNP, wyjaśnił:
- wysokość dodatku funkcyjnego dla nauczycieli przedszkoli leży w gestii samorządu,
- budżet na oświatę na 2020 rok jest jeszcze nieznany, ale MEN gwarantuje, iż w 2020 roku będzie wzrost wynagrodzeń ponad poziom roku 2019, choć nie nastąpi to od stycznia 2020 roku.
Ustalenia:
- Wkrótce zostanie powołana grupa robocza ds. ograniczenia biurokracji w szkole.
- Po wyborach parlamentarnych zostaną wznowione prace dotyczące systemu wynagradzania