Rozmowy 9 kwietnia

9 kwietnia na wniosek rządu, w ramach Rady Dialogu Społecznego, odbyła się kolejna tura negocjacji płacowych. Rząd nie przyniósł jednak na spotkanie ze związkami zawodowymi żadnej nowej propozycji. Zażądał jedynie podpisania tej samej umowy, którą w niedzielę podpisał przewodniczący oświatowej “Solidarności” Ryszard Proksa.

ZNP i FZZ nie zaakceptowały tego stanowiska, ale wraz z pracodawcami reprezentowanymi w RDS złożyły kolejne propozycje kompromisu. Rząd nie zgodził się na ich przyjęcie. Po godzinie negocjacje się zakończyły.

– Związki zawodowe i pracodawcy przedstawili dziś nowe propozycje. Strona rządowa nie ma jednak woli, potrzeba jej widocznie więcej czasu na przemyślenie tych spraw, które zostały przedstawione – relacjonowała Dorota Gardias, przewodnicząca RDS.

– Dzisiejsza propozycja rządu, abyśmy podpisali porozumienie, które znane jest nam od 25 marca i nie zostało przez nas zaakceptowane, a co więcej – zostało odrzucone przez ponad 600 tys. nauczycieli, którzy od wczoraj strajkują w ponad 15 tys. placówek, jest nie do przyjęcia – ocenił prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Strona rządowa nie jest zainteresowana, żeby podpisać porozumienie. Gdyby strona rządowa chciała z nami rzeczywiście rozmawiać, to powinny pojawić się propozycje, które choćby korespondowały z naszymi propozycjami – dodał.

ZNP i FZZ przedstawiły dziś kolejne rozwiązanie kompromisowe – rozpisanie 30-procentowej podwyżki nie na dwie, ale na trzy raty. Rząd nie chciał jednak na ten temat rozmawiać. – Wobec tego ZNP i FZZ podtrzymują swoją decyzję o kontynuacji strajku – podsumował prezes ZNP.

– Negocjacje polegają na tym, że jedna strona, która zaprasza drugą stronę, coś proponuje. Tu jednak nic nie zostało zaproponowane. Ubolewam nad tym, że rząd nie zna zasad negocjacji. Wolałabym, żeby następne spotkanie odbyło się z propozycją dla związkowców – oświadczyła Dorota Gardias.

Przypominamy, że w trosce o uczniów decyzję o wejściu w spór zbiorowy ogłosiliśmy już 10 stycznia br., a 4 marca poinformowaliśmy o terminie strajku. Rząd miał dużo czasu na odniesienie się do oczekiwań środowiska oświatowego.

 

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

21.11.2024

43. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP – wybór władz

W Warszawie trwa 43. Krajowy Zjazd Delegatów ZN pod hasłem „Łączy nas edukacja!”. Celem zjazdu jest...

Czytaj więcej

21.11.2024

43. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP – pierwszy dzień

W Warszawie rozpoczął się 43. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP. Potrwa on pod hasłem „Łączy nas edukacja!” od 21...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY