Sławomir Broniarz po raz kolejny we władzach Education International

Ponad 1400 delegatów i delegatek z 151 krajów uczestniczyło w 8. Światowym Kongresie Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International, EI)!  

W wydarzeniu, które miało miejsce w lipcu w Bangkoku, brali udział delegaci i delegatki oraz obserwatorki i obserwatorzy z organizacji członkowskich EI ze 151 krajów oraz goście z agencji międzyrządowych, z którymi EI współpracuje: z UNESCO, Międzynarodowej Organizacji Pracy, ze Światowej Konfederacji Związków Zawodowych. Nie zabrakło wśród mówców postaci wybitnych, takich jak laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kailash Satyarthi.

Podczas obrad odbywających się pod hasłem promowania demokracji, praw człowieka i praw związkowych oraz pracowniczych przyjęto 46 rezolucji, które wytyczają kierunki działań organizacji na następne cztery lata. Nad ich realizacją czuwać będzie 27-osobowy Zarząd Światowy EI, w którego składzie, jako przedstawiciel Europy znalazł się po raz trzeci Sławomir Broniarz. Prezes ZNP otrzymał ogromne poparcie organizacji europejskich, o czym świadczyła rekordowa liczba 11 oficjalnych listów poparcia, pełnych wyrazów uznania dla jego dotychczasowej działalności na arenie międzynarodowej. Prezes ZNP i przewodnicząca szwedzkich związków nauczycieli pozostaną przedstawicielami regionu europejskiego. Oficjalne wyniki wyborów i prezentacja nowych władz Międzynarodówki Edukacyjnej odbyła się ostatniego dnia kongresu, 26 lipca.

Znacznie wzrosła liczba kobiet zasiadających w Zarządzie Światowym, z 10 w latach 2015-2019 do 15 w nowej kadencji. Susan Hopgood, przewodnicząca EI, powiedziała: „Zawsze opowiadamy się za parytetem płci w naszych związkach oraz we wszystkich innych organizacjach i instytucjach. Istotne było, aby nasz własny Zarząd ucieleśniał tego ducha. Kongres wysłał w tej kwestii bardzo silną wiadomość, wybierając 15 kobiet i 12 mężczyzn do kierownictwa naszej organizacji”.

Oprócz obrad plenarnych, podczas których dyskusja koncentrowała się wokół kolejnych uchwał, na program kongresu składały się starannie zaplanowane kilkugodzinne panele dyskusyjne, do których organizatorzy zaprosili przedstawicieli tych związków zawodowych, których działania mogą stanowić przykłady dobrej praktyki dla innych liderów i liderek związkowych oraz ich organizacji.

ZNP wyraźnie zaznaczyło swoją obecność na Kongresie. Prezes Sławomir Broniarz uczestniczył w panelu poświęconym działaniom na rzecz odnowy związków zawodowych, a koordynatorka ds. współpracy międzynarodowej ZNP, Dorota Obidniak w panelu na rzecz poprawy sytuacji kobiet w edukacji. Sławomir Broniarz przedstawił uzasadnienie do rekomendowanej przez ustępujący Zarząd EI uchwały dotyczącej działań edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju.

„Nasze cele są bardzo proste: chcemy zmienić świat” – powiedziała przewodnicząca Międzynarodówki Edukacyjnej, Susan Hopgood w wystąpieniu na zakończenie Kongresu. Jak widzą rolę edukacji w zmienianiu świata liderzy nauczycielskich związków zawodowych, o kongresowych rezolucjach i dyskusjach obszerniej opowiemy we wrześniowych numerach „Głosu Nauczycielskiego”.

Sławomir Broniarz podczas panelu na temat odnowy związków zawodowych z m.in. Jalilą al Salman, wiceprzewodniczącą związku nauczycieli Bahrajnu, torturowaną i skazaną w 2012 roku na 3 lata więzienia za próby przeprowadzenia demokratycznych reform w szkolnictwie swojego kraju, tegoroczną laureatką nagrody im. Marie Hatwood Futrell. Dyskusję prowadziła przewodnicząca amerykańskiego związku NEA i wiceprzewodnicząca EI, Lily Eskelsen Garcia.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

08.01.2025

Spotkania grup roboczych ds. wynagrodzeń oraz awansu zawodowego nauczycieli

15 stycznia 2025 roku o godz. 11:00 odbędzie się w MEN spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli....

Czytaj więcej

31.12.2024

Nowy Rok

Drodzy i Drogie!  Wszelkiej pomyślności i sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym w 2025 roku życzy ZNP!   ...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY