Stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP z dnia 9 lutego 2021 r. w sprawie szczepień pracowników administracji i obsługi szkół i placówek
Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP zaniepokojone jest decyzją rządu w sprawie szczepień przeciw COVID-19. Nie zgadzamy się na wykluczenie naszej grupy zawodowej z możliwości równoległego szczepienia z nauczycielami pracującymi stacjonarnie w szkołach i placówkach.
Kolejny raz pracownicy administracji i obsługi ponoszą koszty sytuacji spowodowanej COVID-19. Trudności finansowe samorządów doprowadziły do ograniczenia stanu zatrudnienia tej grupy zawodowej w roku szkolnym 2020/2021 przy jednoczesnym obciążeniu pozostałych pracowników dodatkowymi zadaniami, w tym związanymi z wytycznymi przeciwepidemicznymi. To pracownicy niepedagogiczni współuczestniczą w obostrzonej procedurze przyjmowania dzieci i uczniów do placówek, mają bezpośredni kontakt z rodzicami, dziećmi i uczniami. Odpowiadają za utrzymanie warunków reżimu sanitarnego, tj. mycie, dezynfekowanie sprzętu, wietrzenie pomieszczeń, tak, aby nie narażać dzieci i uczniów na zakażenie wirusem czy wdychanie oparów środków dezynfekujących.
Każdy kto chodził do przedszkola czy szkoły doskonale wie, jak wygląda praca w tych placówkach, a przynajmniej takiej wiedzy oczekujemy od Ministra Edukacji i Nauki. Nie można oddzielić personelu administracyjno-obsługowego od kontaktu z kadrą pedagogiczną, dziećmi, uczniami czy rodzicami. Jesteśmy jednym zespołem pracowniczym.
Wyłączenie pracowników administracji i obsługi z możliwości szczepień, w tym samym czasie co pracujący stacjonarnie nauczyciele, nie znajduje wytłumaczenia. Oświadczenie ministra edukacji Przemysława Czarnka, że „pracownicy administracji i obsługi nie będą szczepieni w tej grupie co nauczyciele” nie rozwiązuje problemu, nie daje odpowiedzi na pytania: Dlaczego? Czy brakuje szczepionek? Czy możliwość zakażenia się naszej grupy zawodowej jest nieistotna dla funkcjonowania edukacji? Jakie są inne powody takiej decyzji?
Nasze stanowisko jest wyrazem niepokoju i troski o zdrowie i życie pracowników niepedagogicznych i ich rodzin, a także wyrazem oczekiwania, że podjęte zostaną działania zmieniające decyzje rządu w sprawie terminu szczepień dla pracowników administracji i obsługi szkół. Potraktowani zostaliśmy jak pracownicy gorszej kategorii.
Za Prezydium KSPAiO ZNP
Przewodnicząca Krajowej Sekcji
(-) Bożena Dwornik
LIST ZNP DO MINISTRA MICHAŁA DWORCZYKA
Warszawa, 10 lutego 2021 r.
Szanowny Pan
Michał Dworczyk
Szef Kancelarii Premiera
Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień
Związek Nauczycielstwa Polskiego ponawia apel o jak najszybszą korektę planu szczepień przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia – równocześnie z nauczycielami pracującymi stacjonarnie – mieli również pracownicy administracji i obsługi. W załączeniu przekazujemy stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w tej sprawie.