W czasie strajku pracownicy nie wykonują żadnej pracy

Informujemy, że w czasie strajku nie ma żadnych podstaw do zobowiązywania nauczycieli do wykonywania pracy, w tym do obecności na posiedzeniu rady pedagogicznej czy zebraniu z rodzicami.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporu dotyczącego interesów pracowniczych (w naszym przypadku chodzi o żądanie podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników szkół, przedszkoli i placówek). Istotą strajku jest zatem niepozostawanie pracownika w ogóle w gotowości do świadczenia pracy, co wyraża się w odmowie świadczenia pracy. W świetle art. 17 ust. 1 ww. ustawy strajk jest równoznaczny z zaprzestaniem wykonywanie przez pracownika jakiejkolwiek pracy wtedy gdy nie doznaje on przeszkód w jej wykonywaniu ze strony pracodawcy (ani innych osób), czyli gdy dzieje się to z woli pracownika uczestniczącego w akcji strajkowej (prof. zw. dr hab. Jerzy Wratny, Ustawa o rozwiązywania sporów zbiorowych. Komentarz [w:] Zbiorowe prawo pracy. Komentarz, Legalis).

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

22.11.2024

Wystąpienie premiera Donalda Tuska na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP

– Muszę zacząć to spotkanie od słowa “przepraszam”. Reprezentuję państwo polskie, które przez...

Czytaj więcej

22.11.2024

Wystąpienie Minister Edukacji Barbary Nowackiej na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP

– Musimy odbudować prestiż zawodu nauczyciela nie dlatego, że mamy takie zadanie tylko dlatego, że wymaga...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY