Wydarzenia związane z pierwszym czytaniem Lex Czarnek

Samorządy, organizacje społeczne, ZNP, nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i uczniowie stają razem w obronie szkoły przed Lex Czarnek. 

Ustawa #LexCzarnek, tworząca szkołę zarządzaną przez kuratora, a nie przez samorząd i środowisko szkolne oraz  rodziców, trafia właśnie do sejmowej komisji. Poprzednie dwie próby rozpoczęcia prac nad ustawą się nie powiodły. 

4 stycznia o 15:00  na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym znanego jako Lex Czarnek. Projekt, który umacnia władzę kuratorów, ogranicza autonomię szkół i odbiera rodzicom, uczniom i wspólnotom lokalnym wpływ na to, co się dzieje w szkołach, może być głosowany w Sejmie jeszcze w tym tygodniu. Przed świętami do konsultacji publicznych trafiła także podstawa programowa z nowego przedmiotu “historia i teraźniejszość”, usuwająca ze szkół ponadpodstawowych kształcenie obywatelskie. Pod koniec grudnia wpłynął również do sejmu projekt, wprowadzający karę więzienia dla dyrektorów do prawa oświatowego (tzw. Lex Wójcik). 

Te wszystkie zmiany oznaczają koniec edukacji, którą z większymi i mniejszymi sukcesami, obywatele i obywatelki Polski budowali po 1989 roku. Szkoła na powrót ma stać się szkołą w służbie partii. Dlatego ponownie, tak jak we wrześniu i w grudniu, mówimy stanowczo – szkoła ma być wolna, NIE partyjna. 

W obradach sejmowych komisji, na zaproszenie posłów i posłanek, wezmą udział przedstawiciele ZNP, rodziców i uczniów oraz samorządów, czyli ci wszyscy, którzy od trzech miesięcy w kampanii Wolna Szkoła ostrzegają przed dramatycznymi dla polskiej edukacji skutkami planowanej przez władze zmiany prawa. Podczas posiedzenia przekażą posłom apel o odrzucenie projektu, skierowany do premiera, posłów i posłanek, pod którym podpisało się 25 tysięcy Polek i Polaków. 

Organizacje społeczne, samorządowcy, związki nauczycielskie – ZNP i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły.  W ramach kampanii Wolna Szkoła, do której dołączyło ponad 100 organizacji społecznych, a także Ruch Samorządowy TAK dla Polski, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, pokazują konsekwencje projektowanych zmian i zachęcają do przeciwstawienie się ich wprowadzeniu.

Kalendarium działań:

  • 6 grudnia przedstawiliśmy swoje opinie na wysłuchaniu publicznym w Sejmie zorganizowanym wspólnie przez wszystkie partie opozycyjne  (zapis wysłuchania)
  • Przesłaliśmy wszystkim parlamentarzystom Apel o zablokowanie projektów obu ustaw.
  • 8 grudnia odbył się  protest przeciw Lex Czarnek pod Sejmem.
  • 14 grudnia nasi przedstawiciele wzięli udział w posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki, w czasie którego miało odbyć się pierwsze czytanie ustawy. 
  • 3 stycznia w kilkunastu miastach organizowane będą konferencje prasowe władz samorządowych: prezydenci, burmistrzowie i wójtowie odniosą się do Lex Czarnek i innych planowanych zmian w oświacie, występując wspólnie z przedstawicielami wszystkich sił opozycji demokratycznej, organizacji pozarządowych i związków zawodowych nauczycieli. Biorą w nich udział m.in. Wałbrzych, Włocławek, Gdańsk/Sopot/Gdynia wraz z gminami ościennymi, Łódź, Opole, Sosnowiec, Izabelin/Łomianki, Wrocław, Białystok, Malbork, Tarnów, Wieliczka, Zielona Góra. W Warszawie i Bydgoszczy konferencje zaplanowano  na 4 stycznia.
  • 3 stycznia o godz. 16.00 na drzwiach Kuratoriów oraz na bramie MEiN zostaną zawieszone tezy: TRZY TEZY – WOLNA SZKOŁA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA.
  • 4 stycznia o godz. 11.00 w holu głównym budynku Sejmu RP odbędzie się konferencja prasowa, w której swoje stanowisko wobec projektów zmian prawa oświatowego przedstawią reprezentanci samorządów, rodziców i organizacji społecznych i ZNP.
  • tego samego dnia o 15.00 przedstawiciele naszych środowisk wezmą udział w posiedzeniu sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Obrony Narodowej, gdzie odbędzie się pierwsze czytanie projektów zmian prawa oświatowego oraz głosowanie, w wyniku którego komisje przedstawią Sejmowi RP wniosek o: 1) przyjęcie projektu bez poprawek, 2) przyjęcie projektu z określonymi poprawkami w formie tekstu jednolitego projektu lub 3) odrzucenie projektu.
  • 4 stycznia o 15:00 – w czasie posiedzenia komisji – pod Sejmem RP odbędzie się także demonstracja nauczycieli, uczniów,  rodziców, przedstawicieli środowisk edukacyjnych;

Organizatorzy akcji Wolna Szkoła apelują do posłów i posłanek o odrzucenie projektu Lex Czarnek, a do rządu o wycofanie się z powszechnie krytykowanych planów centralizacji i upartyjnienia szkoły.  Zachęcają też wszystkich, którym zależy na dobrej szkole przygotowującej do wyzwań XXI wieku do mobilizowania i przekonywania parlamentarzystów do odrzucenia nowelizacji ustawy. W działania przeciwko przyjęciu Lex Czarnek można się włączyć  wysyłając listy indywidualne na skrzynki mailowe  posłów i posłanek przez  stronę www Akcji Demokracja.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

22.11.2024

Wystąpienie premiera Donalda Tuska na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP

– Muszę zacząć to spotkanie od słowa “przepraszam”. Reprezentuję państwo polskie, które przez...

Czytaj więcej

22.11.2024

Wystąpienie Minister Edukacji Barbary Nowackiej na 43. Krajowym Zjeździe Delegatów ZNP

– Musimy odbudować prestiż zawodu nauczyciela nie dlatego, że mamy takie zadanie tylko dlatego, że wymaga...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY