100 lat temu Józef Piłsudski został honorowym członkiem ZNP

Dokładnie 100 lat temu, 17 maja 1921 r. Józef Piłsudski został honorowym członkiem ZNP!

Związki Józefa Piłsudskiego z ZNP nie były przypadkowe. Komendant doskonale zdawał sobie sprawę ze znaczenia dobrze rozwiniętej organizacji nauczycielskiej w Galicji dla sprawy niepodległości. 

Legenda Józefa Piłsudskiego przeżywa obecnie swój renesans, co nie jest dziwne z racji wkładu i znaczenia tej postaci dla odzyskania przez Polskę w 1918 r. niepodległości. Dziś wiele środowisk przywołuje swoje związki z postacią Piłsudskiego. Również Związek Nauczycielstwa Polskiego ma ku temu wszelkie prawa. Ktoś mógłby rzec, że jest to zbyt koniunkturalne, a poza tym mnóstwo organizacji może się szczycić honorowym członkostwem Marszałka. Jest to jednak błędne myślenie. Dlatego, że nie bez powodu Józef Piłsudski został w maju 1921 r. honorowym członkiem naszej organizacji i nie był to tylko gest, było to ze strony Marszałka faktyczne docenienie wkładu Związku w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Co więcej już od 1901 r. Piłsudski współpracował z takimi postaciami jak Julian Smulikowski czy też Ksawery Prauss, późniejsi wybitni członkowie ruchu nauczycielskiego i w konsekwencji – ZNP. Pierwszy został I wiceprezesem tej organizacji i był twórcą potęgi organizacyjnej i finansowej Związku, drugi zaś został pierwszym ministrem oświaty u zarania Niepodległej.

Główne zdjęcie, które ilustruje ten artykuł zostało wykonane w czasie przerwy pierwszego posiedzenia Rady Naukowej Wychowania Fizycznego, które odbyło się 15 II 1927 r. w Warszawie w Belwederze. Uchwycono tu moment, kiedy po referacie płk. Władysława Kilińskiego podjęto uchwałę o powołaniu Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego (dziś Akademia Wychowania Fizycznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego). Wśród osób biorących udział w tym posiedzeniu był Julian Smulikowski, siedzący w centrum obok Józefa Piłsudskiego po prawej stronie (Archiwum Zarządu Głównego ZNP w Warszawie).

To zdjęcie powyżej przedstawia uczestników nauczycielskiego kursu społeczno-naukowego Ogniska Krajowego Związku Nauczycielstwa Ludowego we Lwowie z 1913 r. Jednym z wykładowców był Józef Piłsudski (siedzi trzeci od lewej), Julian Smulikowski (siedzi pierwszy od prawej) był jego bliskim współpracownikiem (Archiwum Zarządu Głównego ZNP w Warszawie).

Depesza z życzeniami dla Marszałka z okazji imienin od przywódców ZNP.

dr Piotr Wierzbicki, ZNP

Źródło: Głos Nauczycielski

Więcej informacji na ten temat i zdjęć znajduje się w Głosie Nauczycielskim oraz na stronie www.glos.pl, polecamy: 

https://glos.pl/marszalek-jozef-pilsudski-honorowy-czlonek-znp-152-rocznica-urodzin-tworcy-niepodleglej

https://glos.pl/chylily-sie-sztandary-jak-zwiazek-czcil-imieniny-jozefa-pilsudskiego

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

22.04.2024

Nauczyciele nie mogą być od wszystkiego – konferencja prasowa ZNP

– Chcemy zwrócić uwagę na nakładanie na nauczycieli kolejnych dodatkowych zadań, często wykraczających...

Czytaj więcej

19.04.2024

Rada ds. kobiet na rynku pracy z udziałem ZNP

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP uczestniczyła w drugim posiedzeniu Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy, które odbyło...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

22.04.2024

Nauczyciele nie mogą być od wszystkiego – konferencja prasowa ZNP
Czytaj więcej

19.04.2024

Rada ds. kobiet na rynku pracy z udziałem ZNP
Czytaj więcej

16.04.2024

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość
Czytaj więcej

15.04.2024

Postulaty ZNP do rewizji KPO – laptopy dla nauczycieli
Czytaj więcej

08.04.2024

Zmarł Kol. Roman Witkowski
Czytaj więcej