Seminarium RPO

27 marca 2018 r. Sławomir Broniarz, prezes ZNP oraz Urszula Woźniak, członek Zarządu Głównego ZNP wzięli udział w seminarium „(Nie)oczekiwane  skutki reformy  systemu oświaty”, które zorganizował w Warszawie Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar.

– Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, stojąc na straży wolności  i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych, na bieżąco śledzę sytuację związaną ze zmianami w zakresie organizacji  i funkcjonowania systemu oświaty, które mogą wpływać  na realizację prawa do nauki, wyrażonego w art. 70  Konstytucji RP – mówił dr Adam Bodnar.

Przypomniał, że uchwalenie w dniu 14 grudnia 2016 r. ustaw Prawo oświatowe oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe spowodowało niepokój uczniów, rodziców, nauczycieli i ekspertów.

O reformie widzianej oczyma nauczycieli mówili przedstawiciele ZNP. Dorota Łoboda, prezes Fundacji „Rodzice Mają Głos” opowiadała o zmianach z perspektywy uczniów i rodziców. Punkt widzenia samorządów przedstawili – Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacyjnych oraz Mirosław Sielatycki, zastępca Dyrektora Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W dyskusji moderowanej przez Mirosława Wróblewskiego, dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego BRPO, wzięli udział także uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkolnictwa niepublicznego.

 

 

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

28.05.2025

MEN powoła grupę roboczą ds. godzin nadliczbowych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zwołało Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, który ma wypracować sposób...

Czytaj więcej

28.05.2025

Zaproszenie do składania ofert na usługi doradcze w zakresie badań społecznych -ZAPYTANIE OFERTOWE NR ZNP/02/2025/SIP/4.3

W związku z realizacją projektu pn: „Społeczny Inspektor Pracy SIP – gwarancją przestrzegania praw...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY