Wszystkie jednostki statutowe i gospodarcze Związku Nauczycielstwa Polskiego mogą w ramach pomocy Zarządu Głównego, uzyskać dofinansowanie na remonty i modernizacje zapobiegające dekapitalizacji majątku związkowego oraz na poprawę komunikacji i funkcjonowania ogniw ZNP, w postaci wspomagania finansowego na zakup komputera, kserokopiarki czy faksu.
Aby uzyskać dofinansowanie należy zgłosić pisemny wniosek do ZG ZNP.
Wnioski o dotację inwestycyjną dla jednostek statutowych i gospodarczych ZNP są opiniowane przez Komisję ds. Majątku i Działalności Gospodarczej ZG ZNP. Wielkość dotacji określa Prezydium ZG ZNP na początku roku po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych wniosków o dotację, zatwierdzając Uchwałą plan dotacji inwestycyjnych na dany rok.
I. KRYTERIA PODZIAŁU DOTACJI:
- W pierwszej kolejności dotacją na remonty i modernizację objęte są te jednostki, których obiekty są własnością ZNP (25 % udział środków własnych jednostek statutowych).
- Jednostki użytkujące lokale na podstawie umów użyczenia, najmu lub dzierżawy mogą być objęte dotacją o ile czasookres trwania umów wynosi nie mniej niż 10 lat od daty wystąpienia z wnioskiem ZNP (25 % udział środków własnych jednostek statutowych).
- Jednostki gospodarcze ZNP korzystają z pomocy funduszu inwestycyjnego na zasadach samofinansowania w ramach udzielonego nieoprocentowanego kredytu przez ZG. Wyjątkiem są sytuacje losowe niebędące wynikiem złego zarządzania, które rozpatrywane będą oddzielnie.
- Dotacje na zakupy tego samego rodzaju urządzenia biurowego typu komputer, kserokopiarka, faks, rzutnik multimedialny, urządzenie wielofunkcyjne nie mogą obejmować okresów krótszych niż 5 lat od roku ostatniego dofinansowania z budżetu inwestycyjnego ZG ZNP (wyjątek 2 komputery dla okręgów w ciągu 5 lat ).
- Kwota dotacji ZG ZNP na zakup sprzętu biurowego wynosi 70 % ceny brutto, przy czym nie więcej niż:
- przy zakupie komputera 1500 złotych
- przy zakupie faksu 350 złotych
- przy zakupie kserokopiarki 2000 złotych, a dla okręgów 3000 złotych
- przy zakupie rzutnika multimedialnego 1500 złotych (dla dużych oddziałów 2000 złotych, a dla okręgów 3500 złotych).
- przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego nie więcej niż 1000 zł (urządzenie o funkcji faksu lub kopiarki, skanera, drukarki)
- Kwota dotacji z ZG ZNP na zakup sprzętu nagłaśniającego wynosi 60 % ceny brutto, nie więcej niż 5000 złotych.
- Dotacjami inwestycyjnymi nie są objęte wnioski na umeblowanie, artykuły dekoracyjne itp. dotyczące wyposażenia biur.
II. WNIOSEK O DOTACJĘ WINIEN ZAWIERAĆ:
- Dane jednostki składającej wniosek wraz z podaniem aktualnego numeru rachunku bankowego.
- Określenie przedmiotu dotacji wraz z podaniem wartości zadania.
- Trzy oferty wykonawców wraz z kosztorysem ofertowym (nie dotyczy zakupu sprzętu biurowego).
- Na zakupy sprzętu biurowego, rodzaj sprzętu oraz rok ostatniej dotacji.
- Krótkie uzasadnienie z dokumentacją fotograficzną remontu.
- Opinię okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego dla jednostek statutowych lub społecznej rady OUPiS w przypadku jednostek gospodarczych.
- Kserokopię umowy użytkowania lokalu dla jednostek, których siedziba nie jest własnością ZNP.
- Ewentualne określenie udziału środków własnych jednostki lub dotacji z zewnątrz dla robót remontowych.
- Dla jednostek gospodarczych starających się o kredyt z ZG ZNP, określenie warunków spłaty.
III. REALIZACJA I ROZLICZENIE WNIOSKU:
- Dla robót budowlano-remontowych zamawiający przesyła do OUPiS ZG ZNP projekt umowy do akceptacji.
- W przypadku gdy wartość zadania przekracza 10 000 złotych lub gdy wymaga tego prawo budowlane, należy powołać na miejscu inspektora nadzoru z uprawnieniami.
Wynagrodzenie dla inspektora nadzoru nie może przekraczać 1,5 % wartości zadania netto lub, w przypadku zadań o wartości do 10 000 złotych, nie może przekraczać 500 złotych. - Odbioru robót po wykonaniu całości zadania lub, o ile wymaga tego sytuacja, jego części, dokonuje zespół z udziałem przedstawiciela OUPiS ZG ZNP.
- Po zrealizowaniu zadania w terminie 7 dni należy przesłać do OUPiS ZG ZNP jego rozliczenie, a mianowicie:
- kopię kosztorysu powykonawczego sprawdzonego przez inspektora nadzoru
- kopię protokołu odbioru
- kopię faktury lub faktur
- dokumentację techniczną projektu, o ile była udziałem zadania
- dla zakupów sprzętu biurowego realizowanego indywidualnie w celu zwrotu dotacji należy przesłać do OUPiS ZG ZNP kopię faktury zakupu. W przypadku realizacji zakupów przez ZG ZNP w ciągu 14 dni należy dokonać wpłaty na konto ZG ZNP różnicy ceny.
- Po sprawdzeniu rozliczenia zadania, zostanie uruchomiona dotacja dla danej jednostki na jej rachunek.
- Dla robót remontowo-budowlanych, w przypadku możliwości podziału zadania na niezależne etapy podlegające oddzielnym odbiorom, istnieje możliwość przesłania części dotacji po zakończeniu i rozliczeniu danego etapu prac.
- W przypadku występowania w trakcie robót nieprzewidzianych wcześniej kosztorysem elementów robót, zamawiający (inwestor) ma obowiązek zgłaszania ich do OUPiS ZG ZNP w celu uzyskania zgody na ich realizację.
Za odstępstwa od ww. zasad powodujące zaciągnięcie zobowiązań finansowych odpowiedzialni są kierujący jednostką prezes lub dyrektor i księgowy danej jednostki.
IV. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Kompletne wnioski o dotację należy przesyłać do OUPiS ZG ZNP w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego przyznanie dotacji.
Instrukcja przyjęta uchwałą nr 33/2011 Prezydium Zarządu Głównego ZNP z dnia 28 listopada 2011 r.