Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP z dnia 11 kwietnia 2022 r.

w sprawie egzaminów zewnętrznych dla uczniów i uczennic – uchodźców z Ukrainy

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego, podpisując się pod listem otwartym skierowanym przez środowiska nauczycielskie do premiera Mateusza Morawieckiego i liderów partii politycznych, podziela wyrażoną w nim troskę i głębokie obawy związane między innymi z oceną wiedzy i umiejętności uczniów nieporozumiewających się w języku polskim.

Pojawiające się w przestrzeni publicznej liczne głosy sprzeciwu zdecydowanie negatywnie oceniają pomysł przystąpienia przez ukraińskie dzieci i młodzież do egzaminów zewnętrznych, na zasadach obowiązujących w polskim systemie oświaty. Nie jest to dobre rozwiązanie, a wprost przeciwnie – wykluczające i pozbawiające szansy na równy start w edukacyjną przyszłość.

Prezydium Zarządu Głównego ZNP, podobnie jak wiele innych organizacji i środowisk edukacyjnych, krytycznie ocenia przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych dla uczniów i uczennic – uchodźców z Ukrainy, a zwłaszcza obowiązek przystąpienia przez nich do egzaminu ósmoklasisty będącego warunkiem ukończenia szkoły podstawowej i udziału w rekrutacji do szkół średnich. Wyniku tego egzaminu nie można poprawić, a jego rezultat rzutuje na przyszłość edukacyjną młodego człowieka.

Uczniowie, po traumatycznych przeżyciach spowodowanych wojną w ich ojczyźnie, powinni przede wszystkim zaadaptować się w nowym dla siebie środowisku. I w tym powinniśmy im pomóc, wspierając ich w sposób rozważny i mądry. Niestety, niektóre rozwiązania edukacyjne forsowane przez Ministra Edukacji i Nauki, w tym te dotyczące przystąpienia do egzaminów, są bezduszne i dyskryminujące – prowadzą do segregacji w polskich szkołach.

Tysiące dzieci uchodźczych, ponosząc na starcie porażkę na egzaminie, dostaną się do szkół, w których zostaną wolne miejsca, co uniemożliwi wykorzystanie ich potencjału intelektualnego i posiadanych zasobów. Będzie powodować również narastające poczucie krzywdy i niesprawiedliwości edukacyjnej.

Marginalizacja ukraińskich uczniów i uczennic może przynieść negatywne skutki w przyszłości, stanowiąc zagrożenie dla spójności społecznej i naszych wzajemnych relacji.

Prezydium Zarządu Głównego ZNP oczekuje odstąpienia w tym roku od obowiązkowego egzaminu po szkole podstawowej dla dzieci uchodźczych i uregulowania kwestii rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, na zasadzie faktycznie równych szans.

za Prezydium ZG ZNP

/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

09.12.2022

List ZNP do MEiN ws. rozmów dot. oceny pracy nauczycieli
Czytaj więcej

08.12.2022

Kancelaria Prezydenta RP: Mirosław Kozik złożył 13 tys. podpisów pod petycją ws. zawetowania lex Czarnek
Czytaj więcej

08.12.2022

Protest ZNP ws. eliminowania partnerów społecznych przez Premiera
Czytaj więcej

07.12.2022

Zaproszenie na konferencję prasową ZNP
Czytaj więcej

07.12.2022

List ZNP do Premiera RP ws. wypłacenia dodatku inflacyjnego
Czytaj więcej