29 stycznia w Ministerstwie Edukacji Narodowej wznowił prace Zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.
Przedmiotem prac Zespołu będzie nauczycielska pragmatyka, w tym kwestie dotyczące:
- komisji dyscyplinarnych,
- awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli,
- systemu finansowania oświaty i wynagrodzeń nauczycieli,
- czasu pracy.
Ministerstwo zapowiada stworzenie nowej pragmatyki zawodowej nauczycieli, która mogłaby obowiązywać od stycznia 2021 roku.
Związek Nauczycielstwa Polskiego jest gotów do rozmów, ale jednocześnie jest zdeterminowany do obrony praw określonych w dzisiejszej ustawie Karta Nauczyciela.
Spotkanie w dniu wczorajszym dotyczyło komisji dyscyplinarnych. Przedstawiciele Związku zaproponowali, aby w pilnym trybie znowelizować zapisy obowiązujące od 1 września 2019 roku. Dlatego przekazaliśmy do klubów parlamentarnych prośbę o szybką zmianą przepisów dotyczących prowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Naszą inicjatywę podjął Klub Parlamentarny LEWICA, który złożył do Marszałek Sejmu poselski projekt w tej sprawie.
W ramach pracy Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego jest gotowy do prac zmierzających do doprecyzowania zapisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Kluczową kwestią, którą podnieśliśmy podczas posiedzenia Zespołu było jednoznaczne odniesienie się przedstawicieli oświatowej „Solidarności” do stanowiska swojego Prezydium, dotyczącego likwidacji komisji dyscyplinarnych na rzecz Kodeksu pracy i Kodeksu karnego. Takie rozwiązanie rodzi negatywne konsekwencje dla pracownika. Zdaniem ZNP prowadzi również do likwidacji Karty Nauczyciela.
Rozmowy w sprawie komisji dyscyplinarnych będą kontynuowane w najbliższym czasie.