Lex Czarnek w Sejmie

4 stycznia 2022 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu Lex Czarnek – rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1812). Posiedzenie prowadzono zarówno w sposób stacjonarny, jak i zdalny. Brali w nim udział także przedstawiciele ZNP, organizacji pozarządowych, samorządowcy i akcji Wolna Szkoła.

Komisje odrzuciły wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o wysłuchanie publiczne i o skierowanie projektu do prac w podkomisji. Zaraz po zakończeniu pierwszego czytania posłowie rozpoczęli szczegółowe procedowanie nad projektem.

Posłowie wprowadzili do projektu kilka poprawek zgłoszonych przez PiS i popieranych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki (minister Przemysław Czarnek nie pojawił się na komisji, obecny był wiceminister).

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP: – Już w sierpniu przesłaliśmy negatywną opinię na temat tego projektu. Główny zarzut jaki postawiliśmy, to burzenie tego wszystkiego, co osiągnęliśmy, jeśli chodzi o podział kompetencji między organem nadzoru a organem prowadzącym. Na tę ustawę nałoży się ustawa ministra Wójcika, rozporządzenie o nadzorze, ustawa o sygnalistach i nowy przedmiot HiT. Fundujecie szkołę, która będzie wypełniona strachem. A szkole potrzebny jest spokój i normalność. Pan, panie ministrze, bardzo sprytnie prześlizgnął się przez nowelizację ustawy o SIO. Przecież to jest inwigilacja nauczycieli! Raz w kwartale będą przesyłane do ZUS szczegółowe informacje o chorobach nauczycieli i samych nauczycielach. Mamy opinię GIODO, że to jest nadużycie.

Posłowie i przedstawiciele organizacji pozarządowych nie mogli się w pełni wypowiedzieć na temat lex Czarnek. Większość posłów PiS przegłosowała bowiem zasadę, zgodnie z którą każdy poseł i gość komisji miał… 2 minuty na przedstawienie swojego stanowiska. Ich wypowiedzi w dodatku były przerywane przez posłów partii rządzącej, na sali co chwila wybuchały awantury i kłótnie.

W czasie, gdy posłowie dyskutowali o szczegółowych rozwiązaniach projektu nowelizacji ustawy – tzw. lex Czarnek, pod Sejmem odbyła się manifestacja zorganizowana przez nauczycielskie związki zawodowe oraz organizacje pozarządowe skupione wokół Wolnej Szkoły.

Na manifestacji głos zabrali przedstawiciele ZNP – Sławomir Broniarz, prezes ZNP i nauczycielka Anna Zając.

Zmiany w ramach „lex Czarnek”:

  • są szkodliwe oraz niekorzystne dla uczniów i uczennic;
  • ograniczą autonomię szkół, dyrektorów oraz nauczycieli i nauczycielek,
  • marginalizują rolę rodziców,
  • pozbawią uczniów możliwości korzystania z wsparcia i doświadczenia organizacji pozarządowych,
  • obniżą status zawodowy nauczycieli,
  • pogłębią kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach,
  • podporządkowują szkoły oraz proces kształcenia kuratorom oświaty,
  • ograniczą rolę samorządów jako organów prowadzących szkoły,
  • prowadzą do centralizacji edukacji,
  • zmierzają w kierunku ideologizacji szkoły – podstaw programowych i całego procesu kształcenia.

W naszej ocenie, ich skutkiem będzie spadek jakości kształcenia. 

Organizatorzy akcji Wolna Szkoła apelują do posłów i posłanek o odrzucenie projektu Lex Czarnek, a do rządu o wycofanie się z powszechnie krytykowanych planów centralizacji i upartyjnienia szkoły. 

Zachęcają też wszystkich, którym zależy na dobrej szkole przygotowującej do wyzwań XXI wieku do mobilizowania i przekonywania parlamentarzystów do odrzucenia nowelizacji ustawy.

W działania przeciwko przyjęciu Lex Czarnek można się włączyć  wysyłając listy indywidualne na skrzynki mailowe  posłów i posłanek przez  stronę www Akcji Demokracja.

POWIĄZANE WPISY

11.08.2022

Opinia ZNP do projektów rozporządzeń dot. awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli

W związku z odrzuceniem przez Sejm poprawki Senatu do ustawy Karta Nauczyciela złożonej przez ZNP, przedstawiamy...

Czytaj więcej

29.07.2022

Sejm zajmie się propozycją ZNP zwiększającą pensje wszystkich nauczycieli o 20%

Przyjęte przez Senat poprawki ZNP – gwarantujące m.in. 20 proc. wzrost wynagrodzeń wszystkich nauczycieli...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

11.08.2022

Opinia ZNP do projektów rozporządzeń dot. awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli
Czytaj więcej

29.07.2022

Sejm zajmie się propozycją ZNP zwiększającą pensje wszystkich nauczycieli o 20%
Czytaj więcej

27.07.2022

Projekt rozporządzenia płacowego nauczycieli – opinia ZNP
Czytaj więcej

27.07.2022

Rozporządzenie ws. podziału oświatowej subwencji – opinia ZNP
Czytaj więcej

27.07.2022

Wyjaśnienie dotyczące publikacji wp.pl
Czytaj więcej