,

List do Rad Pedagogicznych Szkół i Placówek

Pogłębiający się kryzys epidemiczny wywołany przez Covid-19 szczególnie jest odczuwalny w systemie edukacji. Z nauczania stacjonarnego szkoła z dnia na dzień przeszła w system nauczania zdalnego. Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem metod i technik na odległość, biorąc pod uwagę braki sprzętowe, możliwości internetu, czy niedostateczną ilość szkoleń przygotowujących nauczycieli do tej formy pracy z uczniami, pokazały naszą kreatywność i niebywałą aktywność w pracy. „Pandemia okazała się testem empatii i zwykłej ludzkiej życzliwości. Stała się ona papierkiem lakmusowym kompetencji cyfrowych nauczycieli, uczniów i stopnia przygotowania szkół do kryzysowych sytuacji”.

Szanowni Państwo!

Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymał od naszego środowiska wiele cennych przemyśleń i sugestii dotyczących usprawnienia nauczania zdalnego, w tym realizacji treści programowych czy oceniania. Niektóre z nich przekazujemy Wam w celu ich ewentualnego wykorzystania:

1. Nauczanie zdalne to nie tylko kształcenie, przekazywanie wiedzy teoretycznej ale również kształtowanie postaw i rozwijanie umiejętności. Przekazywane uczniom treści programowe powinny rozbudzić w nich zainteresowania czy pasje. Nauczanie zdalne jest doskonałym momentem zachęcania uczniów do samodzielnego poszukiwania wiedzy.

2. Przy nauczaniu online powinno się zweryfikować, czy wszystkie treści programowe należy przekazać uczniom. Proponuje się zrezygnować z tych, do których uczeń dotrze samodzielnie wykorzystując podręcznik czy internet.

3. Przeprowadzać zajęcia nie tylko w formie wideokonferencji. Zajęcia warto podzielić w taki sposób, aby w ich trakcie uczniowie także mogli pracować samodzielnie, a nie tylko słuchać wykładu i oglądać prezentacje.

4. W szerszym zakresie stosować tzw. lekcje odwrócone. Uczniowie z pomocą nauczyciela przygotowują zajęcia i je przeprowadzają, tym samym uczą się samodzielności, rozwiązywania problemów i twórczego myślenia.

5. Zaczynając zajęcia od rozmowy z uczniami, ustal zasady pracy pamiętając o właściwej relacji pomiędzy uczniami, a także uczniem i nauczycielem.

6. Ograniczyć zakres zadawanych prac domowych.

7. Podczas edukacji zdalnej należy skupiać się na docenianiu, a nie ocenianiu uczniów. Należy zadbać o ich komfort psychiczny poprzez docenienie starań, wkładu pracy i zaangażowanie w wykonaną pracę.

8. Ustalając zasady oceniania należy pamiętać, aby oceny miały przede wszystkim charakter motywujący, wspierający i powinny zachęcać uczniów do dalszego działania.

Ponadto chcemy zainicjować wkrótce dyskusje w Radach Pedagogicznych związane z problemami, jakie występują w realizacji kształcenia online oraz w zakresie – zdalna edukacja a treści nauczania.

Z serdecznym pozdrowieniem,

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

05.12.2024

Głos Nauczycielski – prenumerata na 2025 r.

Porady z zakresy prawa oświatowego oraz awansu zawodowego, aktualności oświatowe, niezależne opinie, komentarze i...

Czytaj więcej

29.11.2024

Wideo: Wystąpienia gości 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP – Minister Edukacji, Ministra Nauki oraz O.Chabaniuk

Publikujemy kolejne nagrania z wystąpieniami gości 43. Zjazdu ZNP. Wystąpienie minister edukacji Barbary...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY