Po interwencji ZNP ministerstwo wydaje komunikat ws. zatrudnienia specjalistów

W ustawie z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw znowelizowana została  Karta Nauczyciela wprowadzono standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w celu zwiększenia dostępności oraz podniesienia jakości wsparcia udzielanego dzieciom i młodzieży w procesie kształcenia, wychowania i opieki.

Niestety, występują przypadki ograniczania wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów w sytuacji, gdy wymiar ten przekracza standard określony w Karcie Nauczyciela. Taka praktyka jest niedopuszczalna. Dlatego Zarząd Główny ZNP wystąpił 24 maja br. do Ministra Edukacji i Nauki o pilne podjęcie interwencji w celu zahamowania tego wysoce niekorzystnego procesu. 

31 maja br. ministerstwo edukacji opublikowało komunikat w tej sprawie: “Przepisy określające standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów”:

Przepisy określające standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Komunikat MEiN: “Przy planowaniu liczby etatów nauczycieli specjalistów na nowy rok szkolny należy zwrócić też uwagę na brzmienie przepisu art. 2 ust. 2 pkt 13 wskazanej ustawy. Przepis ten w praktyce oznacza, że jeżeli liczba dzieci/uczniów nie zmniejszyła się w organie prowadzącym w stosunku do średniej z poprzednich dwóch lat, nie ma możliwości zmniejszania liczby etatów nauczycieli specjalistów

Do MEiN docierają informacje o zmniejszaniu liczby etatów specjalistów w przypadku wyższych limitów niż przewidziane w przepisach ustawy.

W ciągu najbliższych dni do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych zostanie przekazany projekt zmiany rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie poddziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022 określający wysokość środków finansowych na limity zatrudniania specjalistów w organach prowadzących przedszkola i szkoły.

Przypominamy, że środki na ten cel są zapewnione w budżecie państwa od września do grudnia tego roku i na następne lata”.       

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z decyzją Sejmu w części oświatowej subwencji ogólnej przeznaczono dodatkowe środki na realizację zadania związanego z zatrudnieniem nauczycieli specjalistów, w wysokości 514 500 tys. zł.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do Ministerstwa Edukacji Narodowej list dotyczący skutków rezygnacji z...

Czytaj więcej
Opinia ZNP ws. potrącania wyrównań

Od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wzrosło do 4242 zł brutto. Dlatego niektórzy...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

16.04.2024

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość
Czytaj więcej

15.04.2024

Postulaty ZNP do rewizji KPO – laptopy dla nauczycieli
Czytaj więcej

08.04.2024

Zmarł Kol. Roman Witkowski
Czytaj więcej

05.04.2024

Wybory samorządowe 2024
Czytaj więcej

04.04.2024

XXXIII Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty w Tenisie Stołowym oraz XXII Drużynowe Mistrzostwa Polski
Czytaj więcej