Obchody 115. rocznicy powstania ZNP i 81. rocznicy powstania TON

2 października odbyło się w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego ZNP związane z obchodami 115. rocznicy powstania ZNP oraz 81. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

– Uroczystości te miały się odbyć w ubiegłym roku, ale nie pozwoliła na to pandemia – wyjaśniał Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP.

– Nasza organizacja zrodziła się w 1905 roku. Historia powstania Związku wiąże się z dwoma ważnymi wydarzeniami: ze zjazdem nauczycielskim w Pilaszkowie 1 października 1905 r. oraz z krakowską Ankietą z 28 grudnia 1905 r., którą zainicjował Stanisław Nowak, na grobie którego wczoraj złożyliśmy kwiaty. To te dwa wydarzenia dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego – przypominał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Początki ZNP są nierozerwalnie związane z walką nauczycieli o prawo do nauczania w języku polskim. Wówczas nauczyciele zakładali organizacje, bo chcieli być silniejsi w walce o polską szkołę.

– Dziękuję za cenne zaangażowanie na rzecz nauczycieli w tym niełatwym czasie – napisał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście do uczestników uroczystości. 

Jestem dumny, że te obchody odbywają się na Akademii Górniczo-Hutniczej – mówił rektor AGH w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. – W naszej cywilizacji nauczyciele są autorytetami zaraz po rodzicach. Nauczyciel, jeśli walczy o godną pozycję zawodu nauczyciela, to robi to nie dla siebie tylko dla uczniów, dla ich dobra. 

W czasie drugiej wojny światowej ZNP już październiku 1939 r. wznowił działalność pod nazwą Tajna Organizacja Nauczycielska i rozpoczął tajne nauczanie, co groziło zesłaniem do obozów koncentracyjnych i egzekucjami.

Gdy trzeba przekazać coś więcej niż tylko wiedzę, gdy trzeba przekazać ważne wartości i coś poświęcić, nawet życie, wówczas widać nauczycieli. To jest ta głęboka misja zawodu, za którą nauczyciele byli gotowi poświęcić życie, tak jak wielu nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej – podkreślał rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. 

W posiedzeniu ZG ZNP biorą udział m.in.: wiceprezydent Krakowa Anna Korfel – Jasińska, rektor Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz prof. dr hab. Kazimierz Karolczak (były rektor Uniwersytetu Pedagogicznego) i przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

1 października w Krakowie członkowie ZG ZNP złożyli kwiaty na grobach Stanisława Nowaka, pierwszego prezesa ZNP oraz prezesów Okręgu Krakowskiego i Małopolskiego – Władysława Sieńki i Andrzeja Ujejskiego.

Uroczyste obchody 115. rocznicy powstania ZNP i 81. rocznicy powstania TON odbywają się pod Patronatem Honorowym: 

Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego 

Rektora Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa 

Na zdjęciu: Uczestnicy XL Zjazdu ZPNSP na dziedzińcu Collegium Maius w Krakowie ( 1930 r.). Na tym zjeździe po połączeniu ze ZZNPSŚ przyjęto nazwę Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Fot. Archiwum ZNP

POWIĄZANE WPISY

List ZNP do MEiN ws. rozmów dot. oceny pracy nauczycieli

List ZNP do ministra edukacji ws. przebiegu rozmów z pracownikami Ministerstwa Edukacji i Nauki – Departamentu...

Czytaj więcej

08.12.2022

Kancelaria Prezydenta RP: Mirosław Kozik złożył 13 tys. podpisów pod petycją ws. zawetowania lex Czarnek

Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP złożył w...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

09.12.2022

List ZNP do MEiN ws. rozmów dot. oceny pracy nauczycieli
Czytaj więcej

08.12.2022

Kancelaria Prezydenta RP: Mirosław Kozik złożył 13 tys. podpisów pod petycją ws. zawetowania lex Czarnek
Czytaj więcej

08.12.2022

Protest ZNP ws. eliminowania partnerów społecznych przez Premiera
Czytaj więcej

07.12.2022

Zaproszenie na konferencję prasową ZNP
Czytaj więcej

07.12.2022

List ZNP do Premiera RP ws. wypłacenia dodatku inflacyjnego
Czytaj więcej