Obchody 115. rocznicy powstania ZNP i 81. rocznicy powstania TON

2 października odbyło się w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego ZNP związane z obchodami 115. rocznicy powstania ZNP oraz 81. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

– Uroczystości te miały się odbyć w ubiegłym roku, ale nie pozwoliła na to pandemia – wyjaśniał Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP.

– Nasza organizacja zrodziła się w 1905 roku. Historia powstania Związku wiąże się z dwoma ważnymi wydarzeniami: ze zjazdem nauczycielskim w Pilaszkowie 1 października 1905 r. oraz z krakowską Ankietą z 28 grudnia 1905 r., którą zainicjował Stanisław Nowak, na grobie którego wczoraj złożyliśmy kwiaty. To te dwa wydarzenia dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego – przypominał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Początki ZNP są nierozerwalnie związane z walką nauczycieli o prawo do nauczania w języku polskim. Wówczas nauczyciele zakładali organizacje, bo chcieli być silniejsi w walce o polską szkołę.

– Dziękuję za cenne zaangażowanie na rzecz nauczycieli w tym niełatwym czasie – napisał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście do uczestników uroczystości. 

Jestem dumny, że te obchody odbywają się na Akademii Górniczo-Hutniczej – mówił rektor AGH w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. – W naszej cywilizacji nauczyciele są autorytetami zaraz po rodzicach. Nauczyciel, jeśli walczy o godną pozycję zawodu nauczyciela, to robi to nie dla siebie tylko dla uczniów, dla ich dobra. 

W czasie drugiej wojny światowej ZNP już październiku 1939 r. wznowił działalność pod nazwą Tajna Organizacja Nauczycielska i rozpoczął tajne nauczanie, co groziło zesłaniem do obozów koncentracyjnych i egzekucjami.

Gdy trzeba przekazać coś więcej niż tylko wiedzę, gdy trzeba przekazać ważne wartości i coś poświęcić, nawet życie, wówczas widać nauczycieli. To jest ta głęboka misja zawodu, za którą nauczyciele byli gotowi poświęcić życie, tak jak wielu nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej – podkreślał rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. 

W posiedzeniu ZG ZNP biorą udział m.in.: wiceprezydent Krakowa Anna Korfel – Jasińska, rektor Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis oraz prof. dr hab. Kazimierz Karolczak (były rektor Uniwersytetu Pedagogicznego) i przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski.

1 października w Krakowie członkowie ZG ZNP złożyli kwiaty na grobach Stanisława Nowaka, pierwszego prezesa ZNP oraz prezesów Okręgu Krakowskiego i Małopolskiego – Władysława Sieńki i Andrzeja Ujejskiego.

Uroczyste obchody 115. rocznicy powstania ZNP i 81. rocznicy powstania TON odbywają się pod Patronatem Honorowym: 

Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego 

Rektora Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa 

Na zdjęciu: Uczestnicy XL Zjazdu ZPNSP na dziedzińcu Collegium Maius w Krakowie ( 1930 r.). Na tym zjeździe po połączeniu ze ZZNPSŚ przyjęto nazwę Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Fot. Archiwum ZNP

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

12.12.2024

Wideo: Podsumowanie prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli w MEN

12 grudnia 2024 roku odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznej pracy Zespołu ds....

Czytaj więcej

11.12.2024

Briefing prasowy ZNP po podsumowaniu rozmów z MEN ws. pragmatyki zawodowej nauczycieli

W czwartek, 12 grudnia o godz. 11:00 rozpocznie się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznych prac...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY