ZNP nie będzie uczestniczył w kolejnej turze rozmów z MEiN 18 czerwca w sprawie oceny pracy i odbiurokratyzowania szkoły.
Domagamy się poważnego traktowania partnerów społecznych i odstąpienia od pozorowanych konsultacji.
Ostateczna decyzja o dalszym udziale przedstawicieli ZNP w pracach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty zostanie podjęta 21 czerwca br. podczas posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP.
Komunikat ZNP po rozmowach ws. oceny pracy i odbiurokratyzowania szkoły 18.06.2021
18 czerwca w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. oceny pracy i odbiurokratyzowania szkoły powołanej w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.
Przedstawicielki Związku – prezes Okręgu Pomorskiego ZNP Elżbieta Markowska i członek Zarządu Głównego ZNP Edyta Książek – na początku dzisiejszych rozmów odczytały i przekazały pisemne “Oświadczenie Związku Nauczycielstwa Polskiego” upoważniające nasz Związek do decyzji o nieuczestniczeniu w spotkaniu.
Oświadczenie Związku Nauczycielstwa Polskiego 18.06.2021
Związek Nauczycielstwa Polskiego z dezaprobatą odbiera tryb prac i stopień przygotowania Ministerstwa Edukacji i Nauki do wznowionych – po niemal rocznej przerwie – rozmów Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.
Już 18 maja 2021 roku przedstawiciele ZNP podczas posiedzenia Zespołu krytycznie odnieśli się do zaproponowanego przez ministra Przemysława Czarnka projektu zmian w Karcie Nauczyciela w zakresie podniesienia pensum dydaktycznego, nowego sposobu naliczania funduszu świadczeń socjalnych i dodatku wiejskiego, likwidacji średnich wynagrodzeń czy tzw. dodatku na start. To na tym spotkaniu przedstawiciel ZNP wyraźnie wyartykułował wolę rozmów, uzależniając je od spraw budżetowych i opracowania modelu wzrostu wynagrodzeń opartego o średnie wynagrodzenie w gospodarce, a nie jak zaproponowano – minimalnego wynagrodzenia. Stąd zapowiedź inicjatywy obywatelskiej w sprawie nowego systemu wynagradzania, a także wystąpienie do Marszałek Sejmu – Elżbiety Witek o wznowienie prac nad inicjatywą obywatelską w sprawie finansowania wynagrodzeń nauczycieli z budżetu państwa w formie dotacji. Podczas pierwszego czytania inicjatywy, które odbyło się w kwietniu 2020 roku, wszystkie kluby parlamentarne były za skierowaniem projektu do dalszych prac w Komisjach Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
10 czerwca 2021 roku podczas prac podzespołu ds. awansu zawodowego nauczycieli przedstawiciele ZNP oświadczyli, iż do czasu przedstawienia przez rząd założeń budżetu, a także innego sposobu kształtowania wynagrodzeń – Związek Nauczycielstwa Polskiego uczestniczyć będzie w rozmowach tylko w charakterze obserwatora.
Na kolejnym posiedzeniu podzespołu w sprawie czasu pracy i wynagrodzeń przedstawiciele ZNP ponowili swoje żądanie i stanowisko z 18 maja 2021 roku.
Nowe okoliczności wynikające z planowanej na 18 czerwca kolejnej tury rozmów – tym razem w sprawie oceny pracy i odbiurokratyzowania szkoły – upoważniają ZNP do decyzji o nieuczestniczeniu w spotkaniu.
Domagamy się poważnego traktowania partnerów społecznych i odstąpienia od pozorowanych konsultacji.
Ostateczna decyzja o dalszym udziale przedstawicieli ZNP w pracach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty zostanie podjęta 21 czerwca 2021 roku podczas posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP.
Z poważaniem,
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP