Sukces polskich gimnazjalistów i nauczycieli

Polscy gimnazjaliści znowu w światowej czołówce, a w Europie nawet na podium. Świetni z matematyki i nauk przyrodniczych. Doskonale rozumieją, co czytają i potrafią myśleć. Udowodniło to badanie kompetencji PISA, które sprawdza, co uczniowie wiedzą i czy potrafią z tej wiedzy korzystać.

Polecamy materiał Faktów TVN z komentarzem ZNP – kliknij TUTAJ.

Z badań PISA wynika również, że Polska i Estonia to jedyne kraje z czołowymi wynikami w PISA, które jednocześnie wydają znacznie mniej na kształcenie jednego ucznia niż średnia OECD.

Wyniki PISA2018 potwierdziły wysokie osiągnięcia polskich 15-latków, którzy uczęszczali do gimnazjów. Jeśli spojrzymy na wyniki polskich uczniów od pierwszej edycji tego badania, czyli od 2000 r, to widzimy, że polscy uczniowie znacząco poprawili swoje wyniki. Wówczas w badaniu wzięli udział uczniowie szkół średnich – liceów, techników i szkół zawodowych, ponieważ test przeprowadzono jeszcze zanim powstały gimnazja. Wynik młodzieży okazał się wtedy znacząco poniżej średniej OECD i był słabszy od większości krajów europejskich. W kolejnych edycjach badania brali udział już uczniowie gimnazjów uzyskując coraz lepsze rezultaty. Dzisiaj Polska jest jedynym krajem OECD, który między 2000 a 2018 rokiem podniósł swój wynik z poziomu poniżej średniej OECD do poziomu znacząco ponad tę średnią. Polscy uczniowie poprawili wyniki o 33 punkty na skali PISA.

Badanie PISA pokazuje m.in. w jak dużym stopniu swoje umiejętności poprawili uczniowie z najsłabszymi wynikami. W 2000 r. ich wyniki były najniższe w Europie. Szczególnie dotyczyło to uczniów szkół zawodowych – 80 proc. z nich miało problem ze zrozumieniem podstawowego tekstu i nie rozumiała nawet prostych informacji. Różnice między najsłabszymi uczniami i najlepszymi uczniami były wtedy rekordowe wśród krajów uczestniczących w PISA. Po wydłużeniu kształcenia ogólnego o rok i po wprowadzeniu gimnazjów sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść.

Polecamy opracowanie wyników polskich uczniów w badaniu PISA – kliknij TUTAJ.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

15.01.2025

Spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli w MEN

15 stycznia 2025 roku odbyło się w MEN spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli. W spotkaniu...

Czytaj więcej

08.01.2025

Spotkania grup roboczych ds. wynagrodzeń oraz awansu zawodowego nauczycieli

15 stycznia 2025 roku o godz. 11:00 odbędzie się w MEN spotkanie grupy roboczej ds. awansu i oceny pracy nauczycieli....

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY