Światowy Dzień Nauczyciela

? Dziś, 5 października szczególnie doceniamy nauczycieli – profesjonalistów, którzy każdego dnia tworzą przyszłość w klasach i szkołach na całym świecie! ? 

? Wzywamy wszystkie rządy do wspierania, doceniania i szanowania nauczycieli oraz nauczycielek!  

Światowy Dzień Nauczyciela 2023: Rosnący niedobór nauczycieli zagraża realizacji prawa do edukacji

Pod takim tytułem ukazał się na stronie Education International artykuł poświęcony Światowemu Dniu Nauczyciela. Mało kto pamięta, że idea tego święta została zgłoszona przez przedstawiciela Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas Światowej Konferencji Nauczycieli, która odbyła się w Warszawie w 1957 na fali popaździernikowej odwilży. Także wówczas zdecydowano o konieczności opracowania Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli – swoistej międzynarodowej Karty Nauczyciela. Dokument ten został ratyfikowany przez rządy w 1966 i stanowi wytyczne do oceny jakości warunków pracy nauczycieli dla Międzynarodowej Organizacji Pracy i UNESCO. Niestety, zawarte w nim zobowiązania nadal nie zostały urzeczywistnione, co prowadzi do zapaści systemów edukacji w wielu krajach na świecie i ogranicza dostęp do edukacji milionów uczennic i uczniów. 

O skali obecnych problemów, świadczą dane przytoczone we dzisiejszym artykule na stronie EI, którego fragmenty zamieszczamy poniżej.

(…) Tegoroczne obchody są naznaczone zwiększonym globalnym zaniepokojeniem skalą i wpływem niedoboru nauczycieli na całym świecie. Według UNESCO, świat potrzebuje 69 milionów więcej nauczycieli do 2030 roku, aby zapewnić powszechną edukację podstawową. Jednak pokazują obecne trendy, deficyt ten rośnie, a wielu nauczycieli odchodzi z zawodu. Nowe badania przeprowadzone przez Education International i partnerów wskazują na główne czynniki powodujące ten exodus i rozwiązania, które mogą odwrócić niekorzystną tendencję.

Przepracowani, niedoceniani i niedostatecznie wynagradzani

Zorganizowana przez Education International, UNESCO, Międzynarodową Organizację Pracy i UNICEF edycja Światowego Dnia Nauczyciela w 2023 r. podkreśla globalny niedobór nauczycieli pod hasłem „Nauczyciele, których potrzebujemy do edukacji, której chcemy: Globalny imperatyw odwrócenia niedoboru nauczycieli”.

“Obecnie nauczyciele są przepracowani, niedoceniani i nisko opłacani, a coraz więcej z nich jest zmuszonych do porzucenia zawodu, który kochają i którego potrzebuje świat. Jednocześnie coraz mniej młodych ludzi chce zostać nauczycielami. Łatwo zrozumieć, dlaczego. Warunki pracy uległy pogorszeniu, płace nie nadążają za inflacją, obciążenie pracą gwałtownie wzrosło, a autonomia zawodowa jest stale zastępowana niekończącymi się kontrolami i biurokracją. Pilne działania są konieczne, ponieważ stawką jest prawo do wysokiej jakości edukacji” – wyjaśnił David Edwards, sekretarz generalny Education International.

Sekretarz generalny EI zabierze głos podczas ceremonii otwarcia obchodów Światowego Dnia Nauczyciela. Uroczystość organizowana jest przez UNESCO w Paryżu 5 października od godziny 14:30 czasu środkowoeuropejskiego. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się na wydarzenie i oglądać je online:

https://unesco-org.zoom.us/webinar/register/WN_EWIrdU3VTz2BNKOxSqJHrA#/registration

Zbliżająca się [publikacja] Międzynarodowego Barometru Kadry Edukacyjnej 2023 rzuca dodatkowe światło na warunki, które sprawiają, że nauczyciele odchodzą z zawodu. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród ponad 26 000 nauczycieli – w tym nauczycieli, dyrektorów szkół i personelu pomocniczego z 11 krajów na 4 kontynentach – ujawniają niepokojący wzrost przemocy w miejscu pracy oraz niewystarczające wsparcie psychologiczne i medyczne dla nauczycieli. Zdecydowana większość ankietowanych nauczycieli stwierdziła, że nie czuje, by ich zawód był doceniany przez ogół społeczeństwa. 

Pomimo tych wyzwań, większość nauczycieli ponownie wybrałaby nauczanie jako zawód, który kochają i którego potrzebuje świat. 

Edycja 2023 Międzynarodowego Barometru Kadry Edukacyjnej zostanie opublikowana 10 października. 

Kliknij tutaj, aby zarejestrować się na wydarzenie inauguracyjne online i oglądać je 10 października od godziny 14:00 czasu środkowoeuropejskiego:

https://customervoice.microsoft.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=_gdyDi6GPkiEL8iNKP5bar97wFenhDhErZVacZHEUhxURUJSWTVDNk9GRkdDVTdISVIzRElRNU41MCQlQCN0PWcu&lang=en

Nauczyciele wzywają rządy do realizacji działania Finansuj edukację! – Go Public! Fund Education

Nauczyciele na całym świecie mobilizują się do zmian poprzez Education International i jej globalną kampanię Go Public! Fund Education

Kampania podkreśla pilną potrzebę, aby rządy w pełni finansowały publiczne systemy edukacji i inwestowały w zawód nauczyciela, aby zlikwidować niedobór nauczycieli i zagwarantować każdemu uczniowi prawo do dobrze wykwalifikowanego nauczyciela i wysokiej jakości warunków uczenia się.

Wezwanie to zostało powtórzone na najwyższym szczeblu międzynarodowym. W 2022 r., w ramach Szczytu Transformacji Edukacji, Sekretarz Generalny ONZ zwrócił uwagę świata na niedobór nauczycieli i krytyczne zagrożenie, jakie on stwarza. 

“Aby odwrócić globalny niedobór nauczycieli, potrzebne są zdecydowane działania polityczne: konieczne jest finansowanie edukacji publicznej, inwestowanie w nauczycieli, zagwarantowanie im praw pracowniczych i zapewnienie im dobrych warunków pracy. Inwestowanie w edukację to nie tylko finansowanie; chodzi o szacunek, docenianie wiedzy pedagogicznej i angażowanie nauczycieli w procesy decyzyjne” – podkreśliła Susan Hopgood, prezes Education International i członkini panelu wysokiego szczebla ONZ ds. zawodu nauczyciela.

Specjalny zespół ds. zawodu nauczyciela opracował ponad 50 zaleceń, które rządy muszą wdrożyć, aby odwrócić niedobór nauczycieli i zapewnić wszystkim prawo do wysokiej jakości edukacji.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

12.12.2024

Wideo: Podsumowanie prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli w MEN

12 grudnia 2024 roku odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznej pracy Zespołu ds....

Czytaj więcej

11.12.2024

Briefing prasowy ZNP po podsumowaniu rozmów z MEN ws. pragmatyki zawodowej nauczycieli

W czwartek, 12 grudnia o godz. 11:00 rozpocznie się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznych prac...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY