,

Wznowienie prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty

Po ośmiu miesiącach minister edukacji wznawia prace Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

W najbliższy wtorek, 23 sierpnia 2022 roku odbędzie się w ministerstwie edukacji posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (o godz. 14.00 w gmachu MEiN przy al. Szucha 25 w Warszawie).

Minister edukacji zaprosił na spotkanie przedstawicieli oświatowych związków zawodowych oraz korporacji samorządowych.

Ostatnie posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego odbyło się w grudniu 2021 r. Od tego czasu minister nie zwoływał spotkań tego zespołu.

W lipcu br. Związek Nauczycielstwa Polskiego wezwał rząd i MEiN do podjęcia rozmów na temat rzeczywistego wzrostu wynagrodzeń w oświacie. „W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.”

Przypominamy komunikat ZNP po ostatnim posiedzeniu Zespołu 7.12.2021

Działania ZNP na rzecz wzrostu płac

(jesień 2021 – lato 2022)

27.10.2021                 

Sejm: ZNP zgłasza poprawkę dotyczącą wzrostu wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2022 r.

ZNP negatywnie opiniuje projekt budżetu państwa na rok 2022 w zakresie oświaty i wychowania. Domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli od 1 stycznia 2022 r.

4.11.2021

ZNP po raz kolejny odrzuca wszystkie projektowane przez MEiN zmiany w ustawie Karta Nauczyciela (m.in. podniesienie pensum), które nie służą budowaniu prestiżu zawodu nauczyciela.

18.11.2021

ZNP składa w Sejmie 250 tysięcy podpisów pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Propozycja ZNP polega na powiązaniu zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

7.12.2021

ZNP podczas negocjacji z MEiN zgłasza postulaty: podwyżka od stycznia 2022 r. w oparciu o podwyższoną kwotę bazową (o ok. 700 zł), zwiększenie subwencji oświatowej, powiązanie pensji nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, wznowienie prac nad inicjatywą ZNP „Pensje nauczycieli z budżetu”, odrzucenie zmian w pragmatyce nauczycielskiej.

MEiN proponuje m.in. podniesienie pensum o 4 godziny i wprowadzenie 8 godzin „karcianych”.

Styczeń 2022

Senat: ZNP składa poprawkę dot. wzrostu kwoty bazowej dla nauczycieli, co automatycznie spowoduje wzrost wynagrodzenia nauczycieli od 1 stycznia 2022 r. Przyjmuje ją senacka komisja Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Luty 2022

Sejm: Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, który polega na powiązaniu zarobków nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Dzięki temu pensja nauczycieli będzie rosła wraz z rosnącym PKB.

Prezydium ZG ZNP domaga się podjęcia w trybie pilnym rozmów ws. wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia 2022 r.

ZNP i FZZ deklarują podjęcie wspólnych działań na rzecz wzrostu wynagrodzeń w oświacie.

Marzec 2022

Interwencja ZNP u Premiera i Ministra Finansów ws. zmiany niekorzystnych rozwiązań w nowym systemie podatkowym.

Wniosek ZNP do MFiPR o przekierowanie środków EFS na wsparcie placówek oświatowych.

Udział przedstawicieli ZNP w pracach sejmowej komisji edukacji zajmującej się poselskim projektem nowelizacji Karty Nauczyciela (podwyżki o 4,4 proc. od maja). 

Sejm: Związek zgłosił poprawkę zwiększającą wynagrodzenie nauczycieli o 20 proc. z wyrównaniem od stycznia br.

Konferencja ZNP i FZZ i deklaracja podejmowania wspólnych działań na rzecz wzrostu płac.

Udział ZNP w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego z udziałem ministra edukacji. ZNP postuluje: zwiększenie nakładów na oświatę, wzrost wynagrodzeń o 20 proc., powiązanie nauczycielskich płac ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. 

Kwiecień

Na wniosek ZNP ministerstwo edukacji organizuje procedurę uzgodnienia wysokości nauczycielskich podwyżek w 2022 r. 

ZNP składa w Senacie poprawkę do nowelizacji Karta Nauczyciela z propozycją podwyżek o 20 proc. Podczas plenarnych obrad Senatu przyjęto poprawkę ZNP.

Apel ZNP do oświatowych związków zawodowych o podjęcie działań mających na celu poparcie przez Sejm poprawki ws. podwyżki wynagrodzeń o 20 proc.

ZNP negatywnie opiniuje projekt rozporządzenia MEiN o podwyżkach w wysokości 4,4 proc. od maja. 

ZNP dementuje wypowiedź ministra edukacji nt. podwyżek i związków zawodowych.

Sejm odrzuca poprawki Senatu do nowelizacji Karty zakładające podwyżkę nauczycielskich wynagrodzeń o 20 proc. ZNP zapowiada dalszą walkę o wzrost wynagrodzeń.

Maj

ZNP negatywnie opiniuje projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zakładający m.in. wprowadzenie godziny “karcianej” i niekorzystnych zmian w awansie zawodowym.

Rozmowy ZNP z posłami ws. wspólnych działań w Parlamencie na rzecz wzrostu wynagrodzeń w oświacie.

Udział ZNP w sejmowej komisji nt. wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty.

Interwencja ZNP ws. ograniczania w niektórych szkołach wymiaru zatrudnienia nauczycieli specjalistów i komunikat MEiN w tej sprawie.

Czerwiec

Udział ZNP w pracach parlamentarnego Zespołu ds. Nauczycieli, Nauczycielek i Osób Pracujących w Oświacie.

Propozycja ZNP zmiany ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (inna definicja pracodawcy).

Wspólna deklaracja ZNP i FZZ nt. działań na rzecz płac w oświacie i związkowych inicjatyw.

Zarząd Główny ZNP podejmuje uchwałę ws. kontynuowania przez Związek Nauczycielstwa Polskiego działań na rzecz oświaty i wychowania oraz podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela.

Lipiec – sierpień

ZNP wezwał rząd i MEiN do podjęcia rozmów na temat rzeczywistego wzrostu wynagrodzeń w oświacie.

ZNP występuje do Prezydenta, Premiera i ministra edukacji z wnioskiem o pilne podjęcie rozmów z partnerami społecznymi mających na celu rozwiązanie kluczowych kwestii dla systemu oświaty.

Rozmowy z MEiN nt. płac nauczycieli od września i projektu tzw. rozporządzenia płacowego.

Senacka komisja edukacji przyjmuje poprawki ZNP dotyczące m.in. 20 proc. podwyżek dla wszystkich nauczycieli od września br.

Senat przyjmuje poprawki ZNP zwiększające pensje wszystkich nauczycieli o 20 proc. Jednak Sejm rządową większością głosów odrzucił senackie poprawki dotyczące 20 proc. podwyżek.

Wspólny apel ZNP i FZZ do związków zawodowych działających w oświacie o współdziałanie i współpracę na rzecz podwyższenia wynagrodzeń oraz poprawy warunków pracy w oświacie.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

12.12.2024

Wideo: Podsumowanie prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli w MEN

12 grudnia 2024 roku odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznej pracy Zespołu ds....

Czytaj więcej

11.12.2024

Briefing prasowy ZNP po podsumowaniu rozmów z MEN ws. pragmatyki zawodowej nauczycieli

W czwartek, 12 grudnia o godz. 11:00 rozpocznie się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podsumowanie półrocznych prac...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY