Zawieszamy rozmowy z ministerstwem edukacji

Zgodnie z decyzją Prezydium ZG ZNP, Związek zawiesza udział w dalszych pracach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. 10 stycznia w godzinach popołudniowych poinformowaliśmy o tym minister edukacji Annę Zalewską – powiedział dziś (11.01.2018) na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Szef ZNP wyjaśnił, że Związek krytycznie ocenia dotychczasową formułę pracy Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty przy MEN.

– Prowadzony podczas spotkań Zespołu dialog był pozorowany i nie doprowadził do wspólnych ustaleń w wielu ważnych dla pracowników oświaty kwestiach – powiedział. – Anna Zalewska wykorzystuje spotkania z partnerami społecznymi do legitymizowania swoich decyzji. Nie uwzględnia zgłaszanych przez nas uwag.

– Oczekujemy, że ministerstwo przekaże nam harmonogram i proponowaną tematykę spotkań, by za chwilę nie okazało się, że bierzemy udział w Zespole, który wszystko akceptuje i na wszystkie propozycje Anny Zalewskiej się zgadza – powiedział prezes ZNP. – Jednocześnie zapraszamy pozostałe związki zawodowe działające w oświacie na spotkanie 16 stycznia poza ministerstwem edukacji, w siedzibie ZNP, podczas którego razem wypracujemy stanowisko partnerów społecznych w kluczowych sprawach dla pracowników – wynagrodzeń nauczycieli i zatrudnienia.

10 stycznia br. Zespół miał się zebrać po półrocznej przerwie. Spotkanie odwołała w ostatniej chwili Anna Zalewska tłumacząc, że tego samego dnia będzie w Sejmie na posiedzeniu połączonych komisji edukacji i samorządu ws. „monitorowania wdrażania reformy”. Minister edukacji jednak nie pojawiła się 10 stycznia na posiedzeniu komisji w Sejmie.

Prezes ZNP przypomniał, że Związek chce rozmawiać przede wszystkim o:

  • podwyżkach,
  • miejscach pracy dla nauczycieli zagrożonych utratą pracy w wyniku reformy edukacji.

Wg SIO, pracę straciło 6 668 nauczycieli, z uprawnień emerytalnych skorzystało 6 564 nauczycieli, natomiast z uprawnień do świadczeń kompensacyjnych – 2 629. Niestety, w wyniku reformy edukacji nauczyciele utracili pracę i będą ją tracić w czasie stopniowego likwidowania gimnazjów, czyli do roku 2019.

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

23.01.2025

Międzynarodowa konferencja pod patronatem MEN, EI i polskiej prezydencji w Radzie UE

„My jesteśmy pamięcią. Nauczanie historii to nauka rozmowy” to tytuł tegorocznej międzynarodowej konferencji...

Czytaj więcej

21.01.2025

Prenumerata Głosu Nauczycielskiego na 2025 rok

Prenumeratę tygodnika “Głos Nauczycielski” na 2025 r. można zamawiać: w redakcji przy...

Czytaj więcej



KATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY