Polecamy zdjęcia z drugiego dnia 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP (TUTAJ), podczas którego m.in. Złotą Odznakę ZNP otrzymali Wanda Traczyk-Stawska i Fred van Leeuwen.
Wanda Traczyk-Stawska, jako uczennica była uczestniczką tajnych kompletów. Podczas jednej z lekcji była świadkiem egzekucji nauczycieli. To wydarzenie wstrząsnęło nią do tego stopnia, że postanowiła podjąć walkę z niemieckimi nazistami z bronią w ręku. W Powstaniu Warszawskim nie była – jak wiele dziewcząt – łączniczka, czy sanitariuszką, lecz strzelcem. Niestety nie sanitariuszka, bo jak wspomniała w swoimi wystąpieniu podczas 42. Zjazdu ZNP, sanitariuszek wtedy brakowało najbardziej. Po wojnie Wanda Traczyk-Stawska była nauczycielką w szkole specjalnej w Warszawie. Podczas kwietniowego strajku była jedną ze znanych osób, które wspierały protest pracowników oświaty.
Jak relacjonuje Głos Nauczycielski, 22 listopada br. po odebraniu z rąk prezesa Związku Złotej Odznaki ZNP Wanda Traczyk-Stawska przypomniała, że Józef Piłsudski doceniał rolę nauczycieli w państwie i dlatego w okresie II RP spełniał nauczycielskie postulaty dotyczące godnych wynagrodzeń. Działo się tak, chociaż państwo było biedne. Wanda Traczyk-Stawska podkreśliła, że nauczyciele muszą walczyć o godność, bo nie może być tak, że nauczyciela nie stać na zakup książki. Strajkujcie! – zachęcała.
Fred van Leeuwen jest postacią legendarną w światowym ruchu nauczycielskim. Ten pochodzący z Holandii nauczyciel ostatnie 30 lat życia poświęcił idei zjednoczenia oświatowych związków zawodowych z całego świata. To jego dziełem jest Międzynarodówka Edukacyjna, której był do niedawna sekretarzem generalnym.
Lider ruchu związkowego jest współautorem (wspólnie z Susan Hopgood) książki „O edukacji i demokracji. 25 lekcji od nauczycieli”, która ukazała się w języku polskim nakładem ZNP i miała swoją premierę w naszym kraju na 42. Zjeździe Związku.
“Edukacja jest podstawowym prawem człowieka. Zapewnienie bezpłatnej, powszechnej i wysokiej jakości edukacji publicznej jest jednym z kluczowych obowiązków rządu” – piszą m.in. w tej książce Fred van Leeuwen i Susan Hopgood. Wśród 25 ważnych lekcji dotyczących edukacji i demokracji są m.in. takie:
- ucz demokracji;
- nie bądź posłusznym sługą państwa;
- stawiaj opór, gdy nierówności tłumią czyjś głos;
- chroń edukację w imię powszechnego dobra;
- walcz o swoje prawa;
- bądź dumna / bądź dumny ze swojego zawodu.
W swoim wystąpieniu Fred van Leeuwen mówił m.in. o represjach, jakich doświadczają nauczyciele pracujący w krajach niedemokratycznych, są wyrzucani z pracy, wtrącani do więzień, bici, a nawet mordowani. Za to, że uczą prawdy i że chcą realizować swoje prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Ale prelegent przyznał, że także w krajach demokratycznych wartości demokracji niestety także słabną.
– Politycy wchodzą do naszych klas i mówią nam czego wolno, a czego nie wolno uczyć. To niedopuszczalne – mówił Fred van Leeuwen i wzywał, by stawiać temu opór, bo pewnego dnia obudzimy się w dyktaturze.
Źródło: www.glos.pl