8 grudnia “Łańcuch światła dla edukacji” w Gdańsku

Około  tysiąc osób wzięło udział w pikiecie „Łańcuch światła dla edukacji”, która odbyła się 8 grudnia pod Dworem Artusa w Gdańsku. Uczestnicy przypomnieli o postulatach nauczycieli wyrażanych podczas strajku 8 kwietnia, które są wciąż aktualne. – Jestem bardzo zaskoczona, że mimo zimnej i deszczowej pogody przyszło tyle osób – powiedziała Głosowi Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP.
Nauczyciele, pracownicy oświaty oraz rodzice przypomnieli nasz trzytygodniowy strajk. – W czasie strajku broniliśmy autonomii polskiej szkoły i godności polskiego nauczyciela – mówi Elżbieta Markowska. – Na pikiecie były delegacje z Małopolski i z Lubuskiego, były obecne reprezentacje wszystkich oddziałów Związku na Pomorzu, przedstawiciele Klubu Młodego Nauczyciela. Grał zespół jazzowy złożony ze studentów i nauczycieli, do pikiety dołączyło wielu przechodniów – relacjonuje.Przemawiał m.in. prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Nie chcemy być tymi, którzy muszą walczyć w lokalnych samorządach o podwyżki płac, nie chcemy zabierać lokalnej społeczności środków, które samorząd ma na inne cele, a musi je przeznaczyć na potrzeby edukacji – powiedział prezes ZNP.Szef ZNP zaznaczył, że związek zwraca uwagę na to, że edukacja jest wspólnym dobrem i do obowiązków rządu należy właściwe jej finansowanie. Dodał, że Związku „absolutnie nie zadowalają” zapewnienia ministra edukacji, „że za kilka lat ma nadzieję, że edukacja będzie miała zwiększone środki”.To druga odsłona akcji „8 kwietnia, pamiętamy”. Pierwsza manifestacja odbyła się miesiąc temu w Krakowie. Podczas przemarszu z Rynku Głównego w Krakowie przed siedzibę Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego na ul. Basztowej uczestnicy pochodu nieśli flagi ZNP i tablice z napisami „Wysokie kwalifikacje, godne płace”, „Do Irlandii nie jedziemy, polskie dzieci uczyć chcemy”.
Kolejna manifestacja odbędzie się 8 stycznia w Katowicach, a następna w Szczecinie.

Polecamy wywiad z Elżbietą Markowską, prezes Okręgu Pomorskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego TUTAJ.
Źródło: www.glos.pl

Podziel się na:

POWIĄZANE WPISY

22.04.2024

Nauczyciele nie mogą być od wszystkiego – konferencja prasowa ZNP

– Chcemy zwrócić uwagę na nakładanie na nauczycieli kolejnych dodatkowych zadań, często wykraczających...

Czytaj więcej

19.04.2024

Rada ds. kobiet na rynku pracy z udziałem ZNP

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP uczestniczyła w drugim posiedzeniu Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy, które odbyło...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeProtestReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZniżkiZNP w mediachдопомагаємо вчителям

NAJNOWSZE WPISY

13.12.2022

Edukacja jest najważniejsza – nasze rekomendacje
Czytaj więcej

22.04.2024

Nauczyciele nie mogą być od wszystkiego – konferencja prasowa ZNP
Czytaj więcej

19.04.2024

Rada ds. kobiet na rynku pracy z udziałem ZNP
Czytaj więcej

16.04.2024

Interwencja ZNP ws. skutków rezygnacji z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość
Czytaj więcej

15.04.2024

Postulaty ZNP do rewizji KPO – laptopy dla nauczycieli
Czytaj więcej

08.04.2024

Zmarł Kol. Roman Witkowski
Czytaj więcej