Dyscyplinarki: Senat za wprowadzeniem poprawek ZNP

Senat opowiedział się za wprowadzeniem czterech poprawek do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, dotyczącej postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Doprecyzowania przepisów dyscyplinarnych i zdefiniowania “dobra dziecka” domagał się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który przedkładał swoje poprawki w tej sprawie!

– To sukces wszystkich nauczycieli. Doprecyzowanie przepisów dyscyplinarnych może zapobiec wielu dramatom pracowniczym – komentuje w rozmowie z Głosem Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP. – Na Śląsku kurator przesłał 12 pytań do rodziców żeby ocenili zdalną pracę nauczycieli. W oparciu o dzisiejsze brzmienie zapisu mógłby podzielić wątpliwości jakiegoś rodzica, że dobro dziecka zostało naruszone. To brzmienie ma duże znaczenie. Mam nadzieję, że zmiany zatwierdzi Sejm – dodał.

Na posiedzeniu plenarnym Senat odpowiedział się za wprowadzeniem do obecnej nowelizacji czterech poprawek: trzech zaproponowanych przez senatorów z KO: Halinę Biedę, Ewę Matecką, Bogdana Zdrojewskiego i Władysława Komarnickiego oraz jedną poprawkę złożoną przez wicemarszałek Gabrielę Morawską-Stanecką (Lewica).

Zgodnie z pierwszą z poprawek dotyczących postępowań dyscyplinarnych zapis mówiący o czynnie “naruszającym prawa i dobro dziecka”, ma zostać zastąpiony zapisem o czynie “naruszającym prawa, godność i nietykalność osobistą dziecka”.

ZNP domagał się doprecyzowania tego zapisu by zawężał on możliwość interpretacji czynu danego nauczyciela. Do rzeczników dyscyplinarnych trafiałyby natomiast tylko naprawdę poważne sprawy.

Druga z poprawek dotycząca postępowań skraca maksymalny czas na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania lub o jego umorzenie z trzech miesięcy do miesiąca.

Trzecia z poprawek popartych przez Senat dotyczy jednego z zapisów nowelizujących ustawę Prawo oświatowe. Zgodnie z nim minister edukacji będzie mógł inicjować, koordynować i wspierać prowadzenie działalności innowacyjnej lub eksperymentalnej w systemie oświaty, a także może zlecić zadania z tego zakresu, w drodze umowy, uczelniom, stowarzyszeniom naukowym, zawodowym i innym podmiotom prowadzącym statutową działalność oświatową. W poprawce zaproponowano, by zadania te były zlecane nie na drodze umowy, ale konkursu.

Czwarta z poprawek popartych przez Senat dotyczy szkolnictwa artystycznego. Chodzi o zapis regulujący kwestię dofinansowywania kosztów konsultacji i innych form doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzonych przez artystów “o znaczącym dorobku artystycznym lub dydaktycznym”. W poprawce zaproponowano, aby wyrazy “o znaczącym dorobku” zastąpić wyrazami: “o uznanym dorobku”.

Za przyjęciem ustawy wraz z czterema popartymi poprawkami głosowało 100 senatorów, czyli wszyscy. Nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ostatecznie o tym, czy poprawki przyjęte przez Senat zostaną wprowadzone do nowelizacji, zdecyduje Sejm, do którego teraz z powrotem trafi nowela.

Źródło: www.glos.pl

 

POWIĄZANE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne

Wysłuchanie społeczne ws. #lexCzarnek odbędzie się dziś o godz. 14:00 w sali 111 Sejmu RP oraz online za...

Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12

Wysłuchanie społeczne rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych...

Czytaj więcejKATEGORIE

COVID-19Edukacja włączającaFilmyInterweniujemyOgólne informacjeReformyStatus zawodowyStatus zawodowy,ZNP w mediach

NAJNOWSZE WPISY

06.12.2021

Wysłuchanie społeczne
Czytaj więcej

03.12.2021

Lex Czarnek: Wysłuchanie społeczne w poniedziałek, 6.12
Czytaj więcej

01.12.2021

Protest pracowników szkolnictwa wyższego i nauki
Czytaj więcej

01.12.2021

Lex Czarnek w Sejmie
Czytaj więcej

30.11.2021

KALENDARZ NAUCZYCIELSKI 2022
Czytaj więcej

Zapoznałem się z polityką przetwarzania danych osobowych.